natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Berlín stáhne Patrioty z Turecka

  17. srpna 2015  10:15

  Systém Patriot nizozemské armády | foto: Nizozemské ministerstvo obrany

  Berlín stáhne Patrioty z Turecka

  Německo se chystá stáhnout své baterie s raketami Patriot z jihoturecké provincie Kahramanmaraş. Patrioty sem Němci vyslali v roce 2013 proto, aby v případě potřeby pomohly s obranou tureckého území. S bateriemi ze země odejde také 260 německých vojáků. Nedávno se v německém tisku objevily zprávy, že vláda Angely Merkel neprodlouží misi Patriotů v Turecku, která má skončit v lednu příštího roku. Zatím však není jasné, zda Patrioty nebudou staženy o něco dříve.

  Dvojici baterií s Patrioty vyslaly do Turecka také USA a Nizozemsko poté, co ministři členských států Severoatlantické aliance misi schválili v prosinci 2012. Od té doby měly Patrioty chránit turecké území před případnými raketami vypálenými syrskou armádou. Německo navzdory kritice ze strany mnohých zákonodárců misi od roku 2013 dvakrát prodloužilo.

  Kam dál?
  Turecko nepočítá s pozemní operací v Sýrii (14.8. 2015)

  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

  ---

  Sedm zemí NATO plánuje snížit obranný rozpočet

  Bulharsko a dalších šest členských států Severoatlantické aliance plánuje snížit své výdaje na obranu. Podle diplomatického zdroje portálu RIA Novosti v Bruselu se k tomuto kroku chystá sedm států NATO navzdory četným výzvám aliančních lídrů, aby země své obranné výdaje zvýšily. Kromě Bulharska se na snížení vojenského rozpočtu připravuje také Belgie, Itálie, Kanada, Maďarsko, Německo a Velká Británie.

  Kam dál?
  Polský prezident podepsal zákon zvyšující výdaje na obranu (24.7. 2015)
  Premiérka Norska: Závazek k výdajům na obranu v NATO je „nesmyslný“ (29.6. 2015)

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  ---

  Členové NATO se údajně podílí na pašování ropy patřící IS

  Členské státy Severoatlantické aliance tolerují teroristům z organizace Islámský stát pašování ropy, kterým teroristé vydělávají asi 3 miliony dolarů denně. Ve své zprávě to tvrdí německý zpravodajský portál Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Podle této zprávy Turecko a iráčtí Kurdové podporují IS v pašování ropy a teroristům měly dokonce dodat zbraně a vojenské vybavení.

  Pašování ropy je přitom jedním z hlavních zdrojů příjmů IS. Díky zkorumpovaným lidem v Turecku a v řadách kurdské administrativy se IS podařilo zvýšit prodej ropy na 45 000 barelů za den. „Američané vědí, co se děje,“ tvrdí nejmenovaný zdroj z řad irácké vlády.

  Na pašování se má podílet také britsko-turecká ropná společnost Genel Energy podporovaná některými britskými zákonodárci. Genel Energy totiž údajně měla získat objednávku od kurdské společnosti Group Nokan, která je podezřelá ze spolupráce s IS v oblasti pašování ropy.

  Kam dál?
  Bývalý šéf vojenské rozvědky USA: Věděli jsme, že přichází něco jako IS (11.8. 2015)

  Zdroj: MINA (Makedonie), DWN (Německo)

  ---

  Vězni z Guantanáma by mohli být přesunuti

  Pentagon uvědomil americký Kongres o vyslání týmu, jehož úkolem je prozkoumat možnosti dvojice amerických vojenských zařízení pro přijetí některých vězňů z americké věznice Guantanámo na Kubě. Tým má prověřit zařízení ve Fort Leaven v Kansasu a námořní komplex v Charlestonu v Jižní Karolíně. Plány na přesun vězňů z Guantanáma do přísně střežených zařízení na půdě USA oznámil americký prezident Barack Obama již minulý měsíc.

  Obama slíbil zavření Guantanáma již při své inauguraci v roce 2009. Před nedávnem se Obamově administrativě zavázalo přes deset zemí přijmout asi polovinu z 52 vězňů, kteří nyní věznici na základně Guantanámo obývají.

  Kam dál?
  Ujgurští vězni z Guantanáma míří na Slovensko (2.1. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA), International Business Times (USA)

  ---

  Steinmeier: Nezávislý Kurdistán by znamenal destabilizaci regionu

  Potenciální vyhlášení nezávislého Kurdistánu by znamenalo další destabilizaci Blízkého východu a zintenzívnilo by současné politické konflikty. Myslí si to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Podle něj by bylo lepší, kdyby Kurdové zůstali součástí jednotného Iráku. Nezávislý Kurdistán Steinmeier považuje za komplikaci pro celý region. Ministr dále upozornil na potřebu další pomoci pro kurdské síly Pešmergů.

  Současně Steinmeier uvedl, že chápe důvod, proč Turecko zahájilo vzdušnou kampaň proti členům Kurdské strany pracujících, a zavázal se k tomu, že Německo bude podporovat Ankaru i po stažení německých Patriotů z Turecka.

  Kam dál?
  NATO podporuje Turecko v boji proti IS, ale žádá o mír s Kurdy (29.7. 2015)

  Zdroj: Rudaw (Kurdistán/Irák)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media