Více než 1200 armádních příslušníků, čtyři válečná plavidla a několik letounů se podílelo na cvičení v Barentsově moři vedeném britským královským námořnictvem. Prohlášení britského námořnictva po vojenském cvičení na dálném severu vyvrací post-studenoválečné rčení „High North – Low Tension“, čili nízké napětí na dálném severu. „Dálný sever je svědkem měnícího se bezpečnostního prostředí a představuje pro Velkou Británii klíčovou oblast zájmu. Nedávné ruské pokusy o kontrolu svobody přístupu a plavby v regionu jsou důvodem pro obavy ze strany Spojeného království a jeho spojenců,“ stojí v prohlášení britského královského námořnictva.
Cvičení bylo podle experta z Nord University v Bodø Pera Erika Solliho v rozsahu daleko větší, než podobné uskutečněné v květnu roku 2020. „Počet plavidel byl podobný, ale tentokrát společně s americkými a britskými plavidly se cvičení účastnily i lodě norského námořnictva. Na cvičení se podílelo i několik různých typů letounů,“ komentuje Solli.
Britský ministr obrany Ben Wallace říká, že změny klimatu výrazně mění bezpečnostní situaci na Severu. „Pro region je klíčové zachovat svobodu plavby, tání ledu vytváří nové obchodní cesty a státy se snaží o militarizaci a monopolizaci mezinárodních hranic,“ říká Wallace. „Velká Británie je nejbližším sousedem arktických zemí. Je v našem zájmu podpořit arktické [skandinávské] země, konkrétně Norsko, v jejich snahách o zachování bezpečnosti a stability v regionu,“ dodává britský ministr obrany.
Kam dál?
Arktidu nedáme, vzkazuje NATO Rusům velkým cvičením v Norsku (29.10. 2018)
Zdroj: The Barents Observer (Norsko)