Balkán usiluje o společný systém vzdušné obrany
Chorvatsko stojí v čele snahy Balkánu o regionální přístup ke vzdušné obraně, kterého by mělo být dosaženo do roku 2019 a který by byl napojen na integrovaný systém vzdušné obrany Severoatlantické aliance. Země Jadranské charty - Chorvatsko, Černá Hora, Bosna a Hercegovina a Makedonie - se již dohodly na implementaci Balkánského regionálního přístupu ke vzdušné obraně (BRAAD) ve třech fázích: provedení prvotní studie, pořízení potřebného vybavení pro vzdušnou obranu a vytvoření společné vzdušné obrany. Aby se tak stalo, musí Chorvatsko nejprve podepsat technickou dohodu s NATO a zbývající tři státy usilující o členství v Alianci musejí s Chorvatskem podepsat dohodu o financování studie.
"Jakmile bude technická dohoda podepsána, prvotní studie pro monitoring vzdušného prostoru v rámci iniciativy BRAAD se stane projektem primárního významu v rámci chytré obrany NATO," uvedlo chorvatské ministerstvo obrany. Chytrá obrana - tzv. smart defence - je novým aliančním konceptem, který má zajistit rovnocenné sdílení výdajů na obranu pomocí spolupráce při pořizování a udržování vojenských schopností.
Kam dál?
NATO testuje připravenost makedonské armády (4.11. 2013)
Zdroj: SETimes (USA)
---
Šéf NATO navštívil cvičení Steadfast Jazz
Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen navštívil lotyšskou vojenskou základnu Adazi, která hostí společné cvičení NATO, Švédska, Finska a Ukrajiny s názvem Steadfast Jazz. "Toto cvičení je nejen potvrzením fungování Sil rychlé reakce NATO i v příštím roce. Jedná se o vytváření budoucnosti Aliance - budoucnosti, ve které naše síly spolupracují jako celek, bez ohledu na to, kdo je z jaké země," uvedl Rasmussen. Generální tajemník sledoval cvičení společně s prezidenty pobaltských zemí stejně jako s vrchními veliteli NATO.
Rasmussen dále uvedl, že Steadfast Jazz pomůže zajistit připravenost Sil rychlé reakce NATO (NRF) pro obranu spojence na jakémkoli území stejně jako schopnost odstrašit jakoukoli hrozbu. NRF budou klíčovou součástí Iniciativy spojených sil, která je ambiciózním plánem pro budoucí cvičení. V příštích letech by tyto síly měly "udržet Alianci připravenou na cokoli - včetně neočekávaného", uvedl šéf NATO.
Kam dál?
NATO zvýší počet svých cvičení (31.10. 2013)
Zdroj: NATO
---
Američané se zbavují vybavení v Afghánistánu
Stahující se americká armáda ničí většinu svého vybavení v Afghánistánu a šrot prodává těm, kdo ho chtějí koupit. Takový postup je odlišný od toho v Iráku, kde USA darovaly nebo prodaly použitelné vybavení v hodnotě sto milionů dolarů. Podle představitelů USA je vybavení v Afghánistánu ničeno, protože panují obavy, že se vše, co v Afghánistánu zůstane po odchodu většiny zahraničních vojáků, může dostat do rukou ozbrojenců. Takový postup zároveň šetří USA miliardy dolarů, na které by jejich přeprava ze země vyšla.
Afghánci jsou kvůli tomuto postupu naštvaní, jelikož je podle nich takto ničen i nábytek a přístroje, které by mohly zlepšit život místních obyvatel. V minulém roce tak USA vyprodukovaly 175 milionů kilogramů šrotu, který prodaly Afgháncům za necelých padesát milionů dolarů.
Kam dál?
NATO začalo stahovat vybavení z Afghánistánu (22.5. 2013)
Zdroj: Concord Monitor (USA)
---
SACEUR nabádá Turecko, aby pořídilo slučitelný systém raketové obrany
Vrchní velitel spojeneckých vojsk v Evropě (SACEUR) Philip Breedlove naléhá na Turecko, aby zakoupilo systém raketové obrany, který bude slučitelný s ostatními systémy Aliance. Jeho slova tak dále zvyšují tlak na Ankaru, aby přehodnotila své rozhodnutí zakoupit systém od čínské korporace CPMIEC. Breedlove upozornil, že všichni členové NATO se rozhodli tak, aby přispěli ke kolektivní obraně Aliance a zvolili vybavení, které bude spolupracovat s ostatními systémy NATO.
Breedlove se také vyjádřil k současné situaci v Afghánistánu když uvedl, že doufá v uzavření bezpečnostního paktu mezi USA a Afghánistánem, který nyní musí schválit afghánská rada starších zvaná Loya Jirga.
Kam dál?
USA a NATO ujasnily neslučitelnost čínského raketového systému s aliančním (4.11. 2013)
Afghánská rada rozhodne o amerických jednotkách v listopadu (21.10. 2013)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
USA utratí miliardy při modernizaci atomového arzenálu
Spojené státy plánují investovat miliardy dolarů do vylepšení atomových bomb starých desítky let. Někteří zákonodárci a experti přitom považují tento krok za obrovské plýtvání penězi. Nejvyšší velitelé a zástupci vlády však považují modernizaci atomových gravitačních bomb B61 za nevyhnutelný proto, aby se mohly zbavit jiných zbraní a zároveň zajistily, že si USA ponechají ‚spolehlivou’ sílu. "B61 je jedinou zbraní v zásobách, která je schopna plnit taktické i strategické mise," uvedl šéf strategického velení Robert Kehler.
Někteří kongresmani se obávají ceny, protože odhadovaná cena již vzrostla z původních čtyř miliard dolarů na osm miliard a Pentagon uvedl, že by konečné výdaje mohly dosáhnout až hranice dvanácti miliard. Skeptici považují projekt za příliš ambiciózní v době rozpočtových škrtů. Americké letectvo navíc plánuje významné výdaje na nové letouny F-35 stejně jako na nové bombardéry a rakety.
Kam dál?
Americké škrty ohrožují schopnost vést velké vojenské akce (19.9. 2013)
Zdroj: Defense News (USA)