Nauru přistoupilo na omezení své suverenity v těchto klíčových sektorech výměnou za pětiletou podporu v hodnotě 140 milionů australských dolarů. Dohoda navazuje na podobný pakt, který uzavřela Austrálie s Tuvalu a také reaguje na čínské aktivity v regionu, včetně dohody mezi Čínou a Šalamounovými ostrovy z roku 2022.
Prezident Nauru David Adeang označil partnerství s Austrálií za zásadní pro svou zemi. Součástí dohody je také zajištění přítomnosti australské banky na Nauru. Commonwealth Bank of Australia otevře v zemi novou pobočku poté, co se další australská bankovní instituce, Bendigo Bank, rozhodla odejít.
Expertka na tichomořské záležitosti Meg Keen uvedla, že Nauru výměnou za zvýšenou australskou podporu obětovalo možnost uzavírat klíčové dohody s Čínou a dalšími zeměmi. „Dohoda posiluje regionální vazby a upevňuje roli Austrálie jako preferovaného bezpečnostního a rozvojového partnera,“ dodala Keen.
Zdroj: Associated Press (USA)