natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Austrálie jmenovala prvního velvyslance při NATO

  20. ledna 2012  13:06

  Brendan Nelson, australský velvyslanec při NATO | foto: Ministerstvo obrany Austrálie

  Austrálie jmenovala prvního velvyslance při NATO

  Bývalý vůdce liberálů Brendan Nelson bude prvním vyslancem Austrálie při Severoatlantické alianci. Australský ministr zahraničí Kevin Rudd prohlásil, že jmenování Nelsona do této funkce odráží prohlubování vztahů Austrálie a NATO, které podle něj hraje klíčovou roli v celosvětovém boji proti terorismu.

  Nelson je v současnosti australským velvyslancem pro Belgii, Lucembursko a Evropskou unii. Více než dvanáct let byl členem parlamentu a v letech 2007 až 2008 vedl koaliční opozici. Ve vládě premiéra Howarda zastával několik ministerských funkcí, včetně funkce ministra obrany.

  Kam dál?
  Uspořádejme vojenské cvičení USA a Číny, zvažují Australané
  Austrálie navyšuje svůj obranný rozpočet

  Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

  ---

  Při pádu vrtulníku na jihu Afghánistánu zemřelo 6 vojáků ISAF

  Při pádu vrtulníku v jižním Afghánistánu zemřelo šest příslušníků sil ISAF. Příčina pádu stroje se stále vyšetřuje, nicméně v oblasti se tou dobou neodehrávala žádná povstalecká aktivita.

  Během sebevražedného atentátu u bran americké a alianční základny v Kandaháru zase zahynulo sedm civilistů. Atentátník odpálil automobil naložený výbušninami. K útoku se přihlásilo hnutí Taliban s tím, že chtělo zasáhnout alianční konvoj. Mluvčí Talibanu také uvedl, že po útoku zahájily jednotky NATO palbu, při níž zabily tři ze sedmi civilistů, kteří při incidentu zemřeli. Severoatlantická aliance tato obvinění odmítla.

  Kam dál?
  Největší ztráta od začátku mise: 38 mrtvých vojáků
  Taliban hlásí sestřelenou helikoptéru NATO
  Afghánistán: Taliban sestřelil vrtulník NATO

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

  ---

  Rasmussen: Rakety Iskander v Kaliningradu by byly "plýtváním peněz"

  Generální tajemník NATO Andres Fogh Ramussen prohlásil, že plán Moskvy na posílení ruských ozbrojených sil v Kaliningradu by byl "plýtváním peněz". Ruská vláda varovala, že by v odpovědi na umístění částí Američany vedeného projektu protiraketové obrany ve východní Evropě umístila své vlastní útočné rakety poblíž západních a jižních hranic Ruské federace. V Kaliningradu ležícím mezi Polskem a Litvou by byly rozmístěny rakety Iskander.

  "Ruskými prohlášeními se spojenci v NATO zabývají. Jednalo by se o plýtvání peněz, o stavbu ofenzivních vojenských zařízení namířených proti neexistujícímu nepříteli. NATO nechce zaútočit na Rusko," zdůraznil Rasmussen na tiskové konferenci ve Vilniusu.

  Kam dál?
  Alianční představitel bude v Moskvě jednat o štítu
  USA projekt protiraketového štítu v Evropě měnit nebudou

  Zdroj: BusinessWeek (USA)

  ---

  Předseda vojenského výboru NATO: O zásahu v Sýrii neuvažujeme

  "Intervenci v Sýrii neplánuje a dokonce o ní ani neuvažujeme," zdůraznil předseda Vojenského výboru NATO generál Knud Bartels po dvoudenním zasedání vojenských šéfů Aliance.

  "Během jednání vyjádřily členské země Středomořského dialogu znepokojení nad nepokoji probíhajícími v regionu, nicméně o možnosti vojenské intervence se vůbec nejednalo," dodal Bartels. V aliančním Středomořském dialogu jsou zastoupeny Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Mauritánie, Maroko a Tunisko.

  Generál Bartels reagoval na slova tajemníka ruského bezpečnostního výboru Nikolaje Patruševa, který minulý týden prohlásil, že alianční země spolu s některými arabskými státy chtějí v Sýrii zasáhnout vojensky.

  Kam dál?
  Rusko: NATO a arabské země plánují intervenci v Sýrii
  Rusko: Naše lodě u Sýrie blokují útok NATO
  NATO vyloučilo intervenci v Sýrii

  Zdroj: The Straits Times (Singapur)

  ---

  Piráti jsou stejně aktivní, ale méně úspěšní

  Počet lodí unesených piráty u břehů Somálska v loňském roce byl o polovinu menší než v roce 2010. Podle norského deníku Aftenposten jsou piráti aktivní stejně jako dříve, ale méně úspěšní, protože lodě plující Adenským průlivem jsou proti jejich útokům lépe chráněny.

  V roce 2010 unesli piráti 61 lodí, loni "jen" 30, nicméně pokusů o únos bylo v obou letech téměř stejně (240 v roce 2010 a 233 v roce loňském). Problémem je, že v Somálsku se nestalo nic, co by počet pirátských útoků mohlo snížit nebo jim zabránit.

  Do boje proti pirátství je zapojeno také Rusko, které v Adenském zálivu spolupracuje se Severoatlantickou aliancí. Ruští a turečtí námořníci si vyměňují zpravodajské informace a diskutují o společném postupu při prohledávání zadržených podezřelých plavidel. U somálských břehů patroluje obří loď Admirál Tributs z ruské tichomořské flotily.

  Kam dál?
  Somálští piráti jsou o 50 % méně úspěšní

  Zdroj: Norway Post (Norsko), The Voice of Russia (Rusko)

  autor: epl; editor: pet natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media