Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Ať Rusko a Čína také platí na afghánskou armádu, vyzývá šéf NATO

20. dubna 2012  23:32
Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO

Ať Rusko a Čína také platí na afghánskou armádu, vyzývá šéf NATO

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyzval Rusko a Čínu, aby se podílely na financování afghánských bezpečnostních sil po roce 2014, kdy se ze země stáhnou mezinárodní jednotky. Učinil tak na schůzce aliančních ministrů zahraničí s jejich ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Na Rasmussenovu výzvu Sergej Lavrov nereagoval.

Rasmussen uvedl, že Rusko Alianci nabídlo k využívání novou přepravní trasu, díky které budou moci jednotkám ISAF v Afghánistánu proudit zásoby po ruských železnicích i vzdušnou cestou.

Kam dál?
Afghánská armáda bude po roce 2014 zmenšena

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)

---

Lavrov kritizoval NATO za plán stahování z Afghánistánu

 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ostře zkritizoval NATO za jeho plán na stažení koaličních sil z Afghánistánu v roce 2014. Podle Lavrova by měly zůstat v zemi, dokud nebudou afghánské síly schopny zajistit bezpečnost země.

„Dokud si Afghánci sami nebudou schopni zajistit vlastní bezpečnost, je stanovování umělých časových plánů na stažení chybou,“ domnívá se Lavrov.

Na Lavrovu kritiku reagoval generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen slovy, že afghánská vláda s plánem stahování zahraničních sil ze země souhlasila a že určitě nejde o „umělý plán“.

Kam dál?
Západ bude dál financovat afghánskou armádu

Zdroj: Pak Tribune (Pákistán)

---

Ministři plánují budoucnost vojenských schopností NATO do roku 2020

Alianční ministři obrany v Bruselu diskutovali o možnostech zajištění nejmodernějších vojenských schopností, které NATO bude potřebovat v příštím desetiletí. 

Aliance již udělala velký kus práce v zajištění svých schopností v oblasti zpravodajství a průzkumných prostředků. „Na summitu v Chicagu přijmeme nový koncept Smart Defence, který nabádá členské země k lepšímu využívání prostředků na vyzbrojování. Každý stát by si měl stanovit své priority a usilovat o mezinárodní spolupráci v oblasti pořizování nových technologií a schopností,“ vysvětlil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Kam dál?
Slovensko zvažuje vytvoření společné letky s Českou republikou

Zdroj: Defence Professionals (Německo)

---

Americký vrtulník letěl na pomoc afghánským policistům, zřítil se

Vrtulník Spojených států amerických se zřítil kvůli špatnému počasí v jihoafghánské provincii Hílmand. Vrtulník letěl evakuovat afghánské policisty, kteří byli zraněni při útoku sebevražedného atentátníka na policejní kontrolní stanoviště. Podle afghánských představitelů při pádu stroje zahynuli čtyři Američané, Severoatlantická aliance však zatím tuto informaci nepotvrdila.

Při útoku sebevražedného atentátníka byli zabiti čtyři afghánští policisté, sedmi dalším letěl na pomoc americký vrtulník. Mluvčí Talibanu Kari Jusaf Ahmadi tvrdí, že vrtulník byl sestřelen povstalci. Aliance neštěstí vyšetřuje.

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Pákistán: Alianční konvoje ničí naše silnice, opravy budou stát miliardy

Těžké alianční cisterny a nákladní vozy jezdící přes Pákistán do Afghánistánu způsobily škody na pákistánských silnicích za 100 miliard pákistánských rupií, prohlásil pákistánský ministr pro komunikace Arbab Alamgir Chan.

„V budoucnu nebude možné jezdit po našich silnicích zdarma. Za použití našich sinic i za škody na nich způsobených se bude platit daň,“ uvedl ministr Chan s tím, že za současné škody Spojené státy Pákistánu nic nezaplatily. Pákistán již dříve odhadnul, že na opravu silnic poškozených těžkými zásobovacími konvoji NATO bude potřebovat 1,3 miliardy dolarů.

Pákistán uzavřel své zásobovací trasy pro alianční konvoje loni v listopadu poté, co alianční nálet zabil 24 pákistánských vojáků na dvou hraničních stanovištích poblíž afghánských hranic.

Kam dál?
Alianční konvoje prý ničí pákistánské silnice

Zdroj: First Post (Indie)

epl; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.