Armáda USA je obrovská a její uhlíková stopa je větší než kterékoliv jiné instituce na světě. Bohužel dokumentace této skutečnosti je složitá, jelikož americká vláda prosadila výjimku pro vojenské aktivity v Kjótském protokolu z roku 1997. Výjimka byla zrušena během jednání v Paříži v roce 2015, přesto vykazování vojenských emisí zůstává nadále nepovinné.
„COP28 by nemělo dělat výjimky ve své politice o omezení celosvětové produkce emisí,“ prohlásil v průběhu summitu COP28, který proběhl v Dubaji, generální tajemník OSN António Guterres.
Podle nedávno publikované zprávy amerického think tanku the Climate and Comunity Project a britským think tankem Common Wealth patří armády k největším spotřebitelům pohonných hmot na světě. Armády se podílejí na produkci 5,5 % celosvětových emisí. Pro srovnání civilní letectví se podílí zhruba na 2 % celosvětových emisí.
Ozbrojené síly USA představují nejméně tři čtvrtiny celosvětové vojenské přítomnosti, a jsou tedy největšími producenty emisí na světě. Údaje jsou strohé, ale odhaduje se, že v roce 2017 nakoupila americká armáda přibližně 269 tisíc barelů ropy denně. Za rok to bylo zhruba 100 milionů barelů ropy. Škody způsobené americkými ozbrojenými silami se netýkají pouze emisí. Rozsáhlé vojenské expanze ve formě vojenských základen ovlivňují kvalitu ovzduší, ekosystémy, biologickou rozmanitost a zdraví obyvatel žijících v okolí základen.
Zdroj: Al Jazeera (Katar)