Hegseth oznámil snížení počtu čtyřhvězdičkových generálů o dvacet procent a ostatních generálů a admirálů o deset procent, údajně s cílem zefektivnit velení.
Čtyřhvězdičkoví generálové jsou přitom nejvyšší generálské hodnosti v americké armádě. Moulton však upozorňuje, že odvolávání vysoce postavených důstojníků, včetně žen a černošských generálů, probíhá bez konkrétních vysvětlení. „To je recept nejen na politizovanou armádu, ale na autoritářskou armádu,“ uvedl Moulton. „Takto fungují armády v Rusku, Číně a Severní Koreji.“
Moulton se obává, že Hegseth svými kroky podkopává důvěru a připravenost ozbrojených sil. „Každý generál či důstojník dnes přemýšlí, jestli nebude další na řadě. Mluvil jsem s odvolanými generály, kteří nevědí, proč byli vyhozeni. Takto se ministerstvo obrany vést nedá,“ dodal.
Zpochybnil rovněž Hegsethův záměr slučovat velení podle nejasných kritérií a varoval před tím, že v armádě může zavládnout atmosféra strachu a loajality k jediné politické linii. „Pete Hegseth reprezentuje pravý opak vedení příkladem. Je to popření odpovědného velení a demokratických hodnot,“ dodává.
Zdroj: Politico (USA)