Na začátku letošního roku nigerská vládnoucí junta ukončila dohodu, která umožňovala americkým vojákům působit v této západoafrické zemi. O několik měsíců později představitelé obou zemí ve společném prohlášení uvedli, že američtí vojáci dokončí svůj odchod do poloviny září.
Stažení amerických jednotek z Nigeru má pro Washington značné důsledky, protože nutí vojáky opustit klíčové základny, které byly využívány pro protiteroristické mise v Sahelu. V této rozsáhlé oblasti jižně od Saharské pouště operují skupiny napojené na al-Káidu a Islámský stát.
Niger byl považován za jeden z posledních států v neklidném regionu, se kterým západní země mohly spolupracovat na potlačení rostoucího džihádistického povstání. USA a Francie měly donedávna v regionu více než 2 500 vojáků a společně s dalšími evropskými zeměmi investovaly stovky milionů dolarů do vojenské pomoci a výcviku.
V posledních měsících se Niger odklonil od svých západních partnerů a začal se v otázkách bezpečnosti obracet na Rusko. V dubnu dorazili do Nigeru ruští vojenští instruktoři, aby posílili protivzdušnou obranu země.
Zdroj: Associated Press(USA)