natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Američtí vojáci dorazili na cvičení v Litvě

  28. dubna 2014  22:17

  Američtí výsadkáři posilují Východní Evropu (ilustrační foto) | foto: MON

  Američtí vojáci dorazili na cvičení v Litvě

  Sto padesát amerických vojáků přijelo na vojenská cvičení do Litvy, aby zemi ujistili o podpoře Severoatlantické aliance kvůli krizi na Ukrajině. Litva příjezd Američanů na leteckou základnu v Šiauliai přivítala. "Spojené státy své závazky vůči Litvě hodlají splnit," uvedl generál Richard Longo, zástupce velitele amerických sil v Evropě.

  Skupina vojáků je součástí šestisetčlenného kontingentu rozmístěného po celé východní Evropě. Další američtí vojáci jsou již rozmístěni v Polsku i Lotyšsku a do Estonska by měli dorazit začátkem příštího týdne.

  Rusko vyjádřilo znepokojení ohledně hromadění vojsk ve východní Evropě a nasazení aliančních lodí v Černém moři. Podle Moskvy tyto válečné hry nepomůžou uklidnit situaci na Ukrajině.

  Kam dál?
  Americké stíhačky cvičí v Polsku, další manévry budou na Ukrajině (21.3. 2014)
  Pobaltské státy žádají NATO o zajištění bezpečnosti (17.4. 2014)

  Zdroj: RT (Rusko)

  ---

  Pět vojáků zahynulo v Afghánistánu při pádu vrtulníku

  Pět britských vojáků, kteří byli součástí sil Severoatlantické aliance, zahynulo v Afghánistánu při havárii vrtulníku. Tento "tragický incident", jak událost označilo britské ministerstvo obrany, se stal osm měsíců před stažením vojsk Aliance z Afghánistánu. Helikoptéra Lynx havarovala během rutinního letu v provincii Kandahár.

  Tálibán se přihlásil k odpovědnosti a tvrdí, že jeho ozbrojenci vrtulník sestřelili. Povstalci se však často hlásí k incidentům, se kterými nemají nic společného.

  Násilí v zemi narůstá s blížícím se stahováním vojsk NATO a s nadcházejícími volbami, které se budou konat 4. dubna.

  Kam dál?
  Při střelbě v Kandaháru byl zabit slovenský voják, Češi jsou v pořádku (9.7. 2013)
  Šest vojáků zemřelo při pádu vrtulníku v Afghánistánu (10.4. 2014)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Zajatí pozorovatelé na Ukrajině jsou údajně špióni

  Evropští vojenští pozorovatelé zajatí na východě Ukrajiny jsou špehové, tvrdí proruští povstalci. "Zajali jsme pracovníky rozvědek členských zemí Severoatlantické aliance, konkrétně Dánska, Německa, Polska a České republiky," uvedl Vjačeslav Ponomarjov, který se prohlásil za starostu Slovjansku.

  Separatisté trvají na tom, že třináctičlenný tým vedený Německem pod záštitou OBSE bude propuštěn pouze formou výměny zajatců.

  Zdroj: Euronews (Francie)

  ---

  Tymošenko: Ukrajina se musí stát členem NATO

  Ukrajina "musí být členem Severoatlantické aliance", aby se ubránila ruské agresi, uvedla bývalá premiérka Ukrajiny Julie Tymošenko, která kandiduje na prezidentku v květnových volbách. Podle ní dříve vstup Ukrajiny do NATO podporovala pouze menšina obyvatelstva, ale ruské agresivní jednání vyvloalo značnou změnu veřejného mínění. "Putin svou válkou proti nám změnil způsob myšlení Ukrajinců," uvedla Tymošenko.

  Její podpora přesto zůstává mezi obyvatelstvem nízká díky jejím příležitostným stykům s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a protože lidé zůstvávají skeptičtí ohledně jejích vůdčích schopností. Tymošenko dříve strávila dva a půl roku ve vězení za zneužívání moci, obvinění však byla podle Západu motivována politicky.

  Kam dál?
  NATO zklamáno odsouzením Julie Tymošenko (14.10. 2011)

  Zdroj: ABC news (USA)

  ---

  NATO je znepokojeno kyberútoky na tureckou vládu

  Vlna kyberútoků, které v posledních měsících míří na tureckou vládu, vyvolala podle diplomatů a analytiků obavy mezi funkcionáři Severoatlantické aliance kvůli zranitelnosti kybernetické obrany země.

  Neznámý zdroj od prosince zveřejňuje audio nahrávky, které údajně zachycují tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, jeho rodinné příslušníky, členy vlády a přední podnikatele a většinou naznačují korupci.

  Jedna z posledních nahrávek zveřejněných na YouTube přibližuje tajné jednání ministra zahraničních věcí Ahmeta Davutoglua se svým zástupcem Feridunem Sinirliogluem, velitelem informační služby Hakanem Fidanem a šéfem turecké armády generálem Yasarem Gulerem, na němž probírají možné útoky na turecké cíle pod cizí vlajkou, aby zemi zatáhli do války se Sýrií.

  Kam dál?
  Kyberútok proti USA by mohl vyvolat vojenskou odezvu (28.6. 2013)
  NATO chce týmy rychlé reakce proti kyberútokům (5.6. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media