natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americkým obratem do Asie NATO ztrácí námořní sílu

  27. září 2013  16:18

  Letadlová loď USS Nimitz | foto: US NAVY

  Americkým obratem do Asie NATO ztrácí námořní sílu

  Spojené státy se soustřeďují na Tichý oceán zrovna v době, kdy jejich partneři v Severoatlantické alianci začínají být na americké námořní síle čím dál více závislí, odhalila zpráva American Enterprise Institutu.

  "Spojené státy si musí uvědomit, že i když se jejich námořnictvo postupem času zmenšuje, v rámci Severoatlantické aliance ale představuje stále větší procento útočné síly," uvádí zpráva. "S rostoucím důrazem amerického námořnictva na region Asie-Pacifik však rostou i obavy, zda flotily evropských členů NATO dokážou čelit hrozbám v jižním a východním Středomoří," píše se ve zprávě.

  Kam dál?
  Názory ze zahraničí: For military, 'pivot' to Asia is very real (31.7. 2013)

  Zdroj: Aviation Week (USA)

  ---

  RB OSN se dohodla na rezoluci o Sýrii

  Pět stálých členů názorově rozdělené Rady bezpečnosti Organizace spojených národů se dohodlo na textu rezoluce, která si klade za cíl eliminovat syrský chemický arzenál.

  Návrh počítá s tím, že se syrský režim vzdá všech svých chemických zbraní a poskytne k nim neomezený přístup mezinárodním expertům. Pokud však Sýrie přestane spolupracovat, Rada bezpečnosti bude připravena předložit druhou rezoluci, která podle sedmého článku Charty OSN umožní použití síly pro nastolení míru a bezpečnosti.

  Vůbec poprvé za dobu syrské občanské války tak na půdě Rady bezpečnosti došlo ke vzácné shodě mezi Ruskem, které pevně stojí za režimem prezidenta Bašára Asada, a Spojenými státy podporujícími rebely.

  Kam dál?
  Dohoda o chemických zbraních by dle Rasmussena mohla posílit Asada (26.9. 2013)

  Zdroj: Boston.com (USA)

  ---

  Gruzínská armáda dosáhne standardů NATO do roku 2017

  Gruzínský ministr obrany Irakli Alasania na schůzce se švédskými a tureckými vojenskými přidělenci prohlásil, že do roku 2017 se bude Gruzie pyšnit plně profesionální armádou splňující nejpřísnější standardy Severoatlantické aliance.

  Ministr společně se svým náměstkem Tamarem Karosanidzem představil probíhající změny v armádě i na samotném ministerstvu obrany, které se podle něj postupně stává mnohem transparentnější institucí.

  Zástupce šéfa gruzínských ozbrojených sil plukovník Vladimir Chachibaya, jenž se schůzky také zúčastnil, vyzdvihl roli vojenského vzdělávání v armádě, která se podle jeho slov řadí k nejlepším v regionu.

  Kam dál?
  Kurs Gruzie směrem k NATO dále znepokojuje Rusko (24.9. 2013)

  Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

  ---

  Bulharsko se stalo vůdcem NATO v budování integrity

  Bulharsko se rozhodlo připojit k iniciativě Severoatlantické aliance Building Integrity Trust Fund, jež si klade za cíl budovat transparentnost, odpovědnost a integritu v obranném a bezpečnostním sektoru. Slavnostního podpisového aktu se zúčastnil zástupce generálního tajemníka NATO generál Alexander Vershbow, stálý zástupce Bulharska při NATO Ivan Naydenov a zástupci pěti dalších vůdčích zemí – Belgie, Norska, Polska, Švýcarska a Velké Británie.

  "Jedním z cílů iniciativy Building Integrity je šířit principy dobrého vládnutí v obranných institucích a strukturách. V současné době napjatých rozpočtů se všechny národy potýkají se závažnými výzvami spojenými s reformami, obměnami a posilováním operačních a institucionálních schopností. Daňoví poplatníci chtějí vědět, že za své peníze dostávají odpovídající kvalitu," uvedl generál Vershbow.

  Zdroj: NATO

  ---

  Tureckou protiraketovou obranu postaví Číňané

  Vítězem tendru na výstavbu protiraketového systému v Turecku v hodnotě přesahující čtyři miliardy dolarů vyhrála čínská firma, na kterou Spojené státy uvalily sankce. Mezi neúspěšnými společnostmi jsou firmy ze Spojených států, Ruska, Francie a Itálie. Ankara upřednostnila nejlevnější nabídku i přes obavy, že čínské systémy nebudou plně kompatibilní s aliančním systémem včasného varování.

  Společnost CPMIEC (China Precision Machinery Export-Import Corp.) vyhrála tendr i přes to, že na ni Spojené státy uvalily sankce za porušení dohody o zákazu šíření zbraňových systémů do Íránu, Severní Koreje a Sýrie. Americké společnosti Raytheon a Lockheed Martin, ruský Rosoboronexport a italsko-francouzské konsorcium Eurosam tak odešly s nepořízenou.

  Kam dál?
  Turecko zvažuje koupi čínského systému protiraketové obrany (24.6. 2013)

  Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media