Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Americký senát chystá pojistku pro setrvání USA v NATO

12. prosince 2019  15:53
Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Americký senát chystá pojistku pro setrvání USA v NATO

Výbor amerického senátu pro zahraniční politiku jednomyslně odsouhlasil projednání zákona, který by znemožnil americkému prezidentu Donaldu Trumpovi odejít ze Severoatlantické aliance. Zákon je reakcí na Trumpův nejasný vztah k NATO a obavy, že by mohl chtít Alianci opustit. Návrh podporují jak republikáni, tak demokraté.

Zákon míří na díru v americké legislativě. Podle stávajících zákonů je totiž pro uzavření spojenecké smlouvy potřeba získat souhlas dvou třetin senátorů. U odstoupení od ní už však nic takového požadováno není. Nový zákon tak, v případě svého přijetí, zamezí vystoupení USA z NATO bez souhlasu senátu. Prezident by také musel informovat Kongres o veškerých krocích směřujících k ukončení členství.

Kam dál?
Obchod jako zbraň. Trump chce, aby země NATO platily za obranu více (6.12. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Američané pozastavili výcvik saúdskoarabských kadetů

Poté, co jedenadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva, toho času ve výcviku na americké námořní základně v Pensacole, náhle zastřelil tři mladé námořníky a dalších osm lidí poranil, rozhodl se Pentagon pozastavit výcvik cizích vojáků na svém území. Incident je momentálně vyšetřován jako teroristický čin. FBI, která má vyšetřování na starosti, však zatím nezjistila ani motiv útoku ani neodhalila žádné případné komplice a kloní se k tomu, že střelec jednal sám.

Zastaven však byl pouze praktický výcvik, tedy například cvičné lety a střelby. Teoretický výcvik, včetně výuky jazyků, pokračuje. Krom asi 900 saúdskoarabských kadetů může toto rozhodnutí zasáhnout dalších přibližně 4 300 zahraničních vojáků, kteří se v USA školí. Krom změn ve výcviku vyvolala událost i změny v americké politice. Začaly se výrazněji ozývat hlasy požadující revizi saúdsko-amerických vztahů. Podobné kroky však americký prezident Donald Trump odmítá.

Kam dál?
Stoltenberg je „extrémně znepokojen“ útoky na Saúdskou Arábii (17.9. 2019)

Zdroj: Vox (USA)

---

Přes 70 vojáků zahynulo při útoku islámistů na vojenský tábor v Nigeru

Více než 70 nigerských vojáků zahynulo při útoku na vojenský tábor nedaleko hranic s Mali. Dalších 12 bylo zraněno. Jde o největší podobný útok v současných dějinách země. Zodpovědné jsou za něj nejspíše islamistické milice napojené na organizace, jako je Islámský stát nebo al-Káida, jejichž stále odvážnější akce region Sahelu sužují.

Nejde o první podobný útok. Již během května a června zahynulo při dvojici útoků na nigerské pozice dohromady 50 vojáků. K těmto útokům se přihlásila západoafrická odnož Islámského státu. Vlna násilí západní Afrikou zmítá už od roku 2012, kdy se rebelové z řad Tuaregů spojili s islamisty a ovládli dvě třetiny území Mali. Navzdory zahraniční intervenci a porážce povstání však počet útoků opět roste.

Kam dál?
Češi budou velet unijní výcvikové misi v africkém Mali (20.11. 2019)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Německá armáda bude mít po sto letech opět rabíny

Německá vláda se rozhodla obnovit pozici vojenských rabínů v bundeswehru. Vyslyšela tak prosby Centrální židovské rady, která upozorňovala na to, že více než sto let slouží židé v německé armádě bez duchovní podpory. Během první světové války, kdy v německé armádě působilo velké množství židů, však byla tato pozice poměrně běžná.

Současná německá armáda víru svých příslušníků nezjišťuje. Podle odhadů v ní však slouží asi 300 židů, 1 400 muslimů a 94 000 křesťanů. Duchovní podporu v jejích řadách nyní zajišťuje skupina katolických a luteránských kněží. Krom rabínů by se k nim měli brzy přidat také muslimští duchovní.

Kam dál?
Armáda je součástí naší společnosti, říká nová německá ministryně obrany (26.7. 2019)

Zdroj: Associated Press (USA)

---

První žena v historii splnila zkoušky americké elitní jednotky SEAL

Poprvé v historii se ženě podařilo splnit náročnou sérii vstupních testů elitní jednotky amerického námořnictva SEAL. Podle vyjádření námořnictva však k jejímu vstupu do jednotky nakonec nedošlo, neboť dala přednost jiné pozici v rámci ozbrojených sil.

Formálně byly všechny pozice v amerických ozbrojených silách pro ženy zpřístupněny v roce 2016. Vstupní výcvik jednotky SEAL již vyzkoušely tři ženy, ale dokončila jej pouze jediná. Do pokračovacího výcviku se však žádná žena zatím nedostala.

Podle mluvčí námořnictva Tamary Lawrence ovšem v rozhodování o přijetí do jednotky nehraje pohlaví uchazeče roli, neboť jej komise nezná. „Tento proces zaručuje, že každý z uchazečů, který splní standardy speciálních sil, bude mít rovnocennou šanci na přijetí,“ dodala.

Kam dál?
Investice USA do připravenosti armády se vyplácí, uvádí analytici (1.11. 2019)

Zdroj: Military.com (USA)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.