natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americké zbraně pro Afghánistán možná končí v rukou povstalců

  29. července 2014  18:01

  Budova amerického ministerstva obrany, Pentagon. Ilustrační foto. | foto: Google maps

  Americké zbraně pro Afghánistán možná končí v rukou povstalců

  Washington a Kábul selhaly ve sledování statisíců zbraní poskytnutých Afghánistánu, což zvyšuje riziko, že některé z těchto zbraní se dostaly do rukou povstalců. K těmto závěrům dospěl americký audit. Spojené státy Afgháncům také doručily více zbraní, než momentálně afghánské síly potřebují. Zčásti to je způsobeno změnami v požadavcích Kábulu.

  Americká armáda dodala od roku 2004 afghánským silám přes 747 000 pušek AK-47, kulometů, granátometů a dalších zbraní v celkové hodnotě okolo 626 milionů dolarů.

  Zdroj: The Economic Times (Indie)

  ---

  Přes 1 300 britských vojáků se zapojí do cvičení ve východní Evropě

  Přes třináct set britských vojáků se na podzim zúčastní velkého cvičení Severoatlantické aliance v Polsku nazvaného Černý orel. Kromě vojáků pošle Londýn do Polska přes 350 obrněných a jiných vozů.

  K rozhodnutí došlo ve stejnou dobu, kdy se britský premiér David Cameron a další lídři Evropské unie dohodli na prosazování tvrdších sankcí proti Moskvě. Sankce by se týkaly ruského obranného, energetického a finančního sektoru, ale musí je odsouhlasit všech dvacet osm států EU.

  Kam dál?
  Washington tlačí na Evropu kvůli zpřísnění sankcí vůči Rusku (25.7. 2014)

  Zdroj: The Independent (Velká Británie)

  ---

  NATO investuje do systému na ochranu lodí

  Severoatlantická aliance schválila plány na pořízení nových schopností, které budou hodnotit účinnost „soft-kill“ protiopatření používaných k ochraně lodí před protilodními raketami. Systém NASMDEF (NATO Anti-Ship Missile Defensive Evaluation Facility) bude součástí aliančních schopností elektronického válčení.

  Zdroj: IHS Jane’s 360 (USA)

  ---

  Putin: Rusko musí zvýšit výrobu vojenských dílů

  Ruský vojensko-průmyslový komplex by měl vyrábět všechny komponenty a materiály v tuzemsku, aby zmenšil rizika smluvních závazků a politická rizika, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj budou současné „těžké časy“ pro ruský průmysl prospěšné.

  „Otázky, které právě projednáváme, jsou absolutně klíčové pro ruskou vojenskou a ekonomickou bezpečnost, naši technologickou a průmyslovou nezávislost a technologickou suverenitu,“ informoval Putin s tím, že ruský vojenský průmysl by měl postupně omezit dovoz vojenských výrobků ze zahraničí a spoléhat se na vlastní výrobu všech nezbytných komponentů a materiálů.

  Státy Evropské unie podněcované Spojenými státy zavádějí sektorové sankce proti Rusku kvůli krizi na Ukrajině. Po sestřelení letadla Malaysian Airlines na Ukrajině zavádí EU další a tvrdší sankce zasahující ruskou ekonomiku, přestože jsou vzájemně nevýhodné.

  Kam dál?
  Nedodávejte Moskvě lodě, tlačí NATO na Francii. Jste pokrytci, brání se (23.7. 2014)

  Zdroj: RT (Rusko)

  ---

  Rusko porušuje smlouvu o jaderných zbraních, tvrdí USA

  Spojené státy zjistily, že Rusko porušilo smlouvu o jaderných zbraních středního doletu z roku 1987 a to tím, že testovalo ze země odpálené řízené střely s plochou dráhou letu. Rusko porušilo Smlouvu o raketách středního doletu (INF), jež zakazuje vlastnit, vyrábět nebo testovat za letu řízené střely s doletem 500 až 5 500 kilometrů.

  „Nabádáme Rusko, aby se vrátilo k dodržování svých závazků v rámci této smlouvy, a aby prokazatelným způsobem zlikvidovalo jakékoli zakázané předměty,“ uvedl americký vysoce postavený státník.

  Zdroj: Yahoo News (USA)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media