Americké vesmírné síly mají za sebou první důležitou akci
Nově vytvořené velitelství amerických vesmírných sil má úspěšně za sebou bojový křest, když včas zaznamenalo íránský raketový útok na americké základny v Iráku a tamní jednotky varovalo. Která ze složek systému, již kosmické síly nejspíše zdědily ještě z dob svého zařazení pod vzdušnými silami, byla použita, nebylo uvedeno. Nejspíše se však jednalo o infračervený satelitní sledovací systém SBIRS (Space-Based Infrared System).
Už den poté, co k útokům došlo, se americký prezident Donald Trump nechal slyšet, že jsou americké jednotky chráněny „dobře fungujícím systémem včasného varování“. Původní zprávy mluvily o tom, že íránský útok nezpůsobil v amerických řadách žádná zranění. Později Američané uvedli, že bylo zraněno a evakuováno 11 vojáků. Žádný z nich by však neměl být zraněn těžce.
Kam dál?
Úder na Írán? Žádná brnkačka. Na americké letouny čekají americké letouny (8.1. 2020)
Zdroj: Military.com (USA)
---
Při útoku na jemenskou vojenskou základnu zemřelo 111 lidí
Útok na vojenskou základnu Al-Estikbal ve městě Marib v Jemenu si vyžádal již 111 obětí, což z něj dělá jeden z nejkrvavějších útoků od začátku jemenského konfliktu. Vláda z útoku viní povstaleckou skupinu Hutíů. Při útoku byla raketou zasažena mešita, kde se vojáci právě scházeli k modlitbě.
Pět let trvající válka mezi Saúdy podporovanou jemenskou vládou a Íránci podporovanými Hútíi přinesla již asi 100 000 mrtvých a způsobila jednu z nejhorších humanitárních krizí posledních let. Více než 11 milionů lidí jen stěží shání jídlo a téměř čtvrt milionu sužuje hladomor.
Kam dál?
Nad Jemenem byl sestřelen americký dron Reaper (18.6. 2019)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Saúdskoarabská armáda chce nabídnout více prostoru ženám
V rámci takzvané Vize 2030, jejímž cílem je posílení práv a postavení saúdskoarabských žen, chtějí saúdskoarabské ozbrojené síly umožnit ženám dosáhnout vyšších hodností, a to až do hodnosti nadrotmistra. Byla proto založena první ženská sekce saúdskoarabských ozbrojených sil, kam budou tyto ženy postupně zařazovány.
Kam dál?
USA pošlou 200 vojáků, radary a protiraketovou baterii do Saúdské Arábie (27.9. 2019)
Zdroj: Arab News (Saúdská Arábie)
---
Maroko a NATO jednaly o další spolupráci
Vojenští zástupci Maroka a Severoatlantické aliance se sešli, aby projednali pokračování vzájemné spolupráce. Oznámil to marocký generální štáb. Součástí jednání byly také přípravy na Alianční cvičení REGEX 20, které má v Maroku proběhnout letos v listopadu. Cvičení je zaměřeno především na plánování a přípravu jednotek.
Maroko úžeji spolupracuje s NATO od roku 2016. Od roku 2017 pak s Aliancí spolupracuje také na posílení kybernetické bezpečnosti.
Kam dál?
Stoltenberg uvítal pokračující sbližování Bosny a Hercegoviny s NATO (14.1. 2020)
Zdroj: China.org.cn (Čína)
---
Americké jednotky v Německu v ohrožení? Nakonec šlo o planý poplach
Magazín Newsweek zveřejnil informaci, že americké jednotky v Německu čelí bezprostřední hrozbě ze strany jordánského extrémisty. Tisková kancelář amerických sil v Evropě tuto zprávu nejdříve potvrdila a sdělila, že „v sobotu večer byla identifikována a vyšetřena potenciální hrozba“, ovšem s tím, že nešlo o hrozbu bezprostřední.
Informace se na veřejnost dostala poté, co americký voják zveřejnil na Facebooku screenshot předběžného varování, jehož účelem je upozornit velitele na možná nebezpečí. Na základnách byl proto v souladu s tímto varováním dočasně navýšen stupeň ostražitosti. Nakonec se však ukázalo, že žádná skutečná hrozba nejspíše neexistovala.
Kam dál?
Dva příslušníci amerického letectva byli v Německu nalezeni mrtví (16.1. 2020)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)