Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Americké tanky se vrátily do Německa, kvůli výcviku

Vydáno 06.02.2014

Bezpilotní letoun Predator | foto: US Air Force

Americké tanky se vrátily do Německa, kvůli výcviku

Nejnovější americké tanky dorazily do Evropy. Devětadvacet tanků typu Abrams bude podle Američanů sloužit k výcviku na základnách po celé Evropě. Jejich domovem se stane německá základna Grafenwöhr v Bavorsku. Nové tanky jsou moderní verzí starších Abramsů, které před deseti měsíci Německo opustily. 

Tanky se stanou součástí tzv. Evropské aktivní skupiny (European Activity Set, EAS), která je "uskupením o velikosti většího praporu, jehož součástí jsou prvky velení a kontroly". Uvedl to plukovník Thomas Matsel z multinárodního výcvikového velení, které sídlí na základně Grafenwöhr.

Kam dál?
Polsko během dvou let nakoupí 119 německých tanků (27.11. 2013)

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko), Stars and Stripes (USA)

---

Britové představili bojový dron, který sám vybere cíl

Britská zbrojní společnost BAE Systems představila nový bojový dron Taranis, který je schopen sám vyhledat cíl. Jedenáctimetrový poloautonomní letoun je určen k mezikontinentálním letům a útokům proti vzdušným i pozemním cílům. Projekt, který dosud vyšel na 300 milionů dolarů, společně financuje britské ministerstvo obrany a některé firmy jako Rolls Royce a General Electric.

Schopnosti dronu Taranis (název převzatý z keltské mystiky znamenající bůh bouřky) rozpoutaly debatu ohledně toho, zda v budoucnu budou "zabijáčtí roboti" sami rozhodovat, na koho zaútočí. Podle držitelky Nobelovy ceny míru Jody Williams je na květen naplánováno setkání v Ženevě, které by se tématu "zabijáckých robotů" mělo věnovat. Není však jasné, jestli se vlády, které podobné drony mají nebo je vyvíjejí, budou chtít vzdát svých schopností.

Podle aktivisty Michaela Raddieho je totiž použití dronů ve válce výherní kombinací. Nahrazuje vojenský průmyslový komplex a vzdálené konflikty jsou díky dronům přijatelnější pro občany doma.

Kam dál?
Britové a Francouzi budou spolupracovat na vývoji nového dronu (31.1. 2014)
Američané testují obrovský dron (10.1. 2014)

Zdroj: RT (Rusko)

---

Americké válečné lodě vpluly do Černého moře

Fregata USS Ramage a velitelská loď USS Mount Whitney s více než 600 námořníky na palubě vpluly do Černého moře. Podle Pentagonu lodě připluly kvůli bezpečnosti během olympijských her v Soči. K pobřeží se plavidla přiblíží pouze ve chvíli, kdy si jejich pomoc vyžádají Rusové.

USS Mount Whitney disponuje dělostřeleckými kanóny a vrtulníkem. USS Ramage má zase k dispozici taktické útočné zbraně, střely Tomahawk, protiletadlové střely a torpéda proti minám.

Kam dál?
NATO pomůže Rusku při zabezpečení olympiády v Soči (27.1. 2014)

Zdroj: Pravda (Rusko), Turkish Weekly (Turecko)

---

Němečtí vojáci by mohli zůstat v Afghánistánu déle

Vláda německé kancléřky Angely Merkel navrhla německému spolkovému sněmu, aby schválil prodloužení německé mise v Afghánistánu o deset měsíců. Němečtí vojáci by tak v zemi mohli zůstat do konce roku 2014. V současnosti má Berlín v Afghánistánu přes 3 tisíce vojáků, kteří působí hlavně na severu země. Pokud dojde k podpisu bezpečnostní smlouvy mezi Kábulem a Washingtonem a následně mezi Kábulem a NATO, je Německo ochotné nechat v zemi 600 až 800 vojáků po dobu dalších dvou let. 

Kabinet také rozhodl, že by rád rozšířil misi Německa v Mali ze současné stovky na 180 až 250 vojáků. Tito vojáci by mohli do Mali přijít společně s Francouzi. Mandát mise by mohl být také prodloužen, a to do února 2015. V současnosti má Německo v celé Africe celkem 550 vojáků rozložených v sedmi skupinách.

Kam dál?
Německé rakety Patriot zůstanou v Turecko další rok (9.1. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

USA omezily útoky dronů v Pákistánu kvůli vyjednávání s Tálibánem

Spojené státy výrazně omezily útoky bezpilotními letouny na území Pákistánu. Stalo se tak na žádost vlády v Islámábádu, která chtěla uklidnit situaci během mírových rozhovorů s pákistánským Tálibánem. Spojené státy nicméně naznačily, že pokud se naskytne příležitost zaútočit na významného člena al-Káidy, americké drony nebudou váhat a zaútočí.

Zatímco někteří Pákistánci útoky vítají, protože při nich zemře méně civilistů a jsou efektivnější než klasické vojenské operace, jiní prohlašují, že útoky stále usmrcují civilisty, nahánějí hrůzu obyvatelům a narušují suverenitu Pákistánu.

Výroční studie britské organizace uvádí, že v minulém roce zemřeli při útocích dronů proti ozbrojencům v Pákistánu pouze čtyři lidé. To je nejnižší číslo od roku 2004, kdy se program bezpilotních letounů rozeběhl.

Kam dál?
O útocích dronů se hodně mluví, věrohodných dat je však málo (20.12. 2013)
Pákistánci zablokovali zásobovací trasu NATO kvůli útokům dronů (25.11. 2013)

Zdroj: Reuters (USA)

koc, natoaktual.cz