Americké škrty ohrožují schopnost vést velké vojenské akce
Tři ze čtyř náčelníků generálních štábů USA se na slyšení před sněmovní komisí pro ozbrojené složky nechali slyšet, že pokud by rozpočtové škrty, takzvaná sekvestrace, pokračovaly i v roce 2014, nebyla by americká armáda schopna splňovat základní požadavky, aby porazila nepřítele v jedné komplexní vojenské operaci. Pouze námořní pěchota by byla schopna soběstačně takovou akci provést, přiznal jako jediný její velitel generál Amos s tím, že více operací by už ani námořní pěchota schopna nebyla. Ačkoliv to neznamená, že by americké ozbrojené síly byly nepřipraveny na výkon svých případných povinností, rozpočet určen na investice, akvizice a výcvik by postupně zásadně ovlivnil schopnosti jednotlivých složek armády.
Pokud by omezení rozpočtu pokračovalo i v roce 2014, muselo by námořnictvo zrušit například nákup ponorky, armáda by zase musela odložit opravu 172 letounů, 900 vozidel či až 10 tisíc kusů komunikačních zařízení. Velitel letectva, generál Hostage, zase přiznal, že by letectvo USA muselo uzemnit až 340 letadel.
Kam dál?
Škrty ohrozí naše vojenské schopnosti, varuje nový šéf britských ozbrojených složek (23.8. 2013)
Zdroj: Breaking Defense (USA)
---
Čína bude vojensky spolupracovat s Nigérií
Zástupci Nigérie a Čínské lidové republiky se dohodli na posílení vojenské spolupráce a výcviku bezpečnostních složek, především v oblasti boje proti terorismu a reakce na přírodní katastrofy. Obě země by do budoucna měly také organizovat výměnné programy pro své vojenské důstojníky a studenty vojenských škol. Na schůzi se na tom dohodli předseda nigerijského senátu David Mark a předseda čínského parlamentu Zhang Dejiang.
Senátor Mark také požádal Čínu o podporu v nadcházejícím nigerijském boji o křeslo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN, respektive permanentního člena Rady za Afriku v případě, že by došlo k její reformě. Kromě slíbených vzájemných návštěv členů parlamentu Číny a Nigérie také vyzval senátor Mark svůj čínský protějšek o podporu ve výstavbě výrobních center součástek pro jednotlivé složky čínské armády a policie.
Kam dál?
Čína a Velká Británie se zavazují k prohloubení vojenské spolupráce (30.7. 2013)
Zdroj: Daily Times (Nigérie)
---
Americká armáda přesouvá další jednotky do Jižní Koreje
Podobně jako ji má americká námořní pěchota v Austrálii, či americké námořnictvo v Singapuru, i americká armáda bude mít svou rotační jednotku v Pacifiku. Rotační průzkumná jednotka americké armády se přesune do Jižní Koreje, kde bude plnit podpůrnou funkci ostatním vojenským složkám jakožto součást obranné dohody mezi USA a Jižní Koreou. Dalších 380 členů americké armády se tak připojí k americké 8. armádě, 2. pěchotní divizi a 2. bojové letecké brigádě, které jsou v současnosti v Jižní Koreji nasazeny, přičemž budou první rotační jednotkou pozemních sil v regionu. Podle velitele nasazované jednotky generála Watkinse zvýší rotační jednotka bezpečí na poloostrově, především díky navýšení průzkumných kapacit. Do Koreje se přesune také několik bojových helikoptér, které tam zůstanou i po odjezdu jednotky ‚4-6‘, jak se průzkumná skupina neformálně nazývá.
Kam dál?
Jižní Korea rozmístila nový protiraketový systém (25.6. 2013)
Zdroj: Ministerstvo obrany USA
---
Rusko má důkazy, že za syrským chemickým útokem stojí rebelové
Rusko poskytne Radě bezpečnosti OSN důkazní informace, že chemický útok na předměstí Damašku provedli členové syrské opozice, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Existuje spousta dat. Jsou široce dostupné na internetu. Naši experti je navíc dali do spojitosti i s březnovými útoky v Aleppu," odůvodnil poslední jednání Ruska Lavrov. Informace, které byly předány syrskou vládou náměstkovi ministra zahraničí Ruska, Sergeji Rybakovi, jenž je nyní na návštěvě v Damašku, budou prý v Radě bezpečnosti projednány společně se zprávou expertů OSN.
Podle Lavrova se stále ještě musí určit, která ze stran konfliktu stojí za chemickým útokem. Šéf kanceláře prezidenta Ruské federace Segej Ivanov se nechal slyšet, že munice použitá při útoku nedaleko Damašku vykazuje prvky "garážové výroby", což by mohlo popírat vinu syrského režimu a naopak prokázat zapojení opozičních sil.
Kam dál?
Zpráva OSN o užití chemických zbraní ukazuje na Asada, tvrdí Západ (17.9. 2013)
Zdroj: The Russian Times (Rusko)
---
Američané ani Evropané si nepřejí vojenskou intervenci v Sýrii
Většina Evropanů i Američanů se podle aktuálního průzkumu veřejného mínění staví kriticky vůči případně vojenské intervenci Západu v Sýrii. Podle průzkumu 62 procent Američanů a ještě o deset procent více Evropanů věří, že by se jejich země měla vyhnout vojenskému zásahu v Sýrii. Naopak 30 procent Američanů a pouze 22 procent Evropanů si myslí, že by jejich země do syrské krize vojensky zakročit měla. Výroční průzkum ‚Transatlantické trendy‘ uspořádaný americkým think-tankem German Marshall Fund zkoumal veřejné mínění v 11 zemích Evropské unie, Spojených státech a Turecku, kde byly výsledky podobné jako v zemích jeho západních partnerů.
Výzkum se zaměřil i na téma Íránu, kdy výsledky poukázaly na sotva pětinovou veřejnou podporu vojenské akci proti této středovýchodní zemi. V jiné oblasti zjišťování byla zase odhalena stoupající nelibost západu vůči Číně. Dvě třetiny dotazovaných Američanů i Evropanů, což je počet vykazující nárůst oproti loňskému roku, vyjádřily, že nechtějí, aby Čína hrála ve světě vůdcovskou roli.
Kam dál?
Čtyřiadvacet zemí podporuje USA v nátlaku na syrskou vládu (10.9. 2013)
Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)