Tím by se jejich celkový počet snížil z 450 tisíc na 360 tisíc. Tento krok by souvisel s plánovanými rozpočtovými škrty a posunem americké vojenské strategie, která se odklání od rozsáhlých pozemních operací v Evropě a od boje proti terorismu směrem k flexibilnějším a technologicky vyspělejším ozbrojeným silám připraveným na potenciální konflikt v Indo-Pacifiku.
Škrty v řadách americké armády by byly také reakcí na rozkaz ministra obrany Peta Hegsetha připravit plány na 8% rozpočtové škrty. Není zatím zcela jasné, jak nebo kde by mělo dojít v americké armádě ke škrtům. Podle jednoho z představitelů amerického ministerstva obrany interní revize zvažují široké spektrum scénářů včetně těch extrémních a zatím nebylo učiněno žádné finální rozhodnutí.
Příprava a možné uskutečnění těchto plánů přichází v době, kdy americké ozbrojené síly čelí náročným globálním závazkům. Od přítomnosti v Evropě kvůli válce na Ukrajině, přes operace na Blízkém východě až po posilování role v Asii.
Kritici varují, že škrty v armádě by mohly oslabit obrannou připravenost a zhoršit už tak složitou situaci s náborem a udržením talentovaných vojáků. Zatímco v minulosti se armáda snažila redukovat hlavně neobsazené nebo zastaralé pozice, tentokrát se můžou některá rozhodnutí dotknout i klíčových bojových jednotek.
Zdroj: Military.com (USA)