natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • Dny NATO 2020 online

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americká armáda otevře ženám veškeré bojové pozice

  4. prosince 2015  23:51
  Jednotka Navy SEALS. Ilustrační foto. | foto: U.S. NAVY

  Americká armáda otevře ženám veškeré bojové pozice

  Po třech letech debat a studií vydal americký ministr obrany Ash Carter rozkaz umožňující ženám sloužit na veškerých bojových pozicích ve vojenských složkách. Odmítl žádosti námořní pěchoty o vyloučení žen z některých pozic, a formálně tím uznal tisíce žen, které sloužily v Iráku a Afghánistánu, kde jich byly stovky zraněny, nebo zabity. Ženám se tak otevírá posledních 10 % vojenských pozic, mezi nimi i služba u speciálních sil jako jsou jednotky Delta a Navy SEALs. Ministr Carter mimo jiné uvedl, že si ozbrojené síly nemohou dovolit vyloučit polovinu populace z možnosti ucházet se o práci ve vysoce rizikových funkcích.

  Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

  ---

  NATO ujistilo Ukrajinu o své pokračující podpoře

  Schůzka ministrů zahraničí členských zemí NATO skončila společným prohlášením o pokračující politické a praktické podpoře Ukrajiny ze strany Aliance. Alianční ministři se svým ukrajinským protějškem Pavlo Klimkinem zhodnotili v rámci zasedání Komise NATO-Ukrajina současnou bezpečnostní situaci na Ukrajině a alianční pomoc této zemi. NATO je odhodláno podpořit mírové a diplomatické ukončení konfliktu na východní Ukrajině, zdůraznil generální tajemník organizace Jens Stoltenberg.

  Stále však nebyly staženy jednotky a technika Kremlem podporovaných separatistů, a Ukrajina tak nebyla schopna obnovit kontrolu svých hranic. Stoltenberg připomněl, že dohody z Minsku byly prosazeny jen částečně, stále hrozí nebezpečí obnovení násilí. Generální tajemník dále přivítal závazek Ukrajiny k provedení reforem a vyzval zemi k jejich pokračování.

  Kam dál?
  Breedlove: Je nepravděpodobné, že Rusko včas splní ukrajinskou mírovou dohodu (3.12. 2015)

  Zdroj: NATO

  ---

  Kancléřka Merkel: Afghánci přijíždějící do Německa budou vraceni zpět

  Afghánci, kteří do Německa přijíždí hledat lepší ekonomické podmínky, budou vraceni zpět, prohlásila německá kancléřka Angela Merkel. Lidé žijící v nebezpečných oblastech by se raději měli přestěhovat na bezpečná místa v rámci svého státu, než utíkat do Evropy. Německo proto podpoří vznik bezpečných zón v Afghánistánu. Jak uvedl afghánský prezident Ašraf Ghání, Afghánci by měli vědět, že ulice Německa nejsou pokryty zlatem.

  Nejen potenciální investory, nýbrž i vlastní obyvatelstvo se prezident snaží přesvědčit, že v Afghánistánu se skrývá množství příležitostí, například v oblasti přírodního bohatství. Stát má také potenciál být energetickým uzlem celého regionu – na Afghánistánu se pracuje, nejsme zemí žebráků, dodal prezident Ghání.

  Kam dál?
  Do konce roku 2016 zůstane v Afghánistánu 12 000 vojáků NATO (3.12. 2015)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán), Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Zmírnění napětí: Kerry se setkal s Lavrovem

  Pokračující boj s hnutím Islámský stát (IS) byl hlavním tématem výročního summitu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Letecké údery proti IS jsou pouze jednou částí strategie, je potřeba podniknout více, uvedl ministr zahraničí USA John Kerry. Bez nalezení pozemních sil připravených bojovat s IS nebudeme moci vyhrát pouze ze vzduchu, dodal Kerry. Poprvé od sestřelení ruského letounu se na summitu setkali ministři zahraničí Ruska a Turecka.

  Rusko na summitu dalo mimo jiné najevo svou nelibost nad pozvánkou Černé Hory do NATO. Nebýt ruské intervence na Ukrajině, Černá Hora pozvánku vůbec dostat nemusela, uvedl balkánský dopisovatel listu The Economist Tim Judah s tím, že Černohorci mají stále problémy například s korupcí.

  Kam dál?
  NATO je ochotné jednat s Ruskem (3.12. 2015)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Berlín chce cenzurovat zpravodajské informace pro Turecko

  Nasazení německých průzkumných letounů Tornado by mělo zefektivnit údery proti organizaci Islámský stát (IS). Svému spojenci z NATO, Turecku, však Berlín nevěří a poskytne mu pouze cenzurované zpravodajské informace. Ministryně obrany Ursula von der Leyen se přitom v Ankaře chce dohodnout, že první letouny Tornado a letouny pro tankování paliva za letu by na turecké základně Incirlik přistály již příští týden.

  Německo chce pro boj s hnutím IS využívat strategicky položenou tureckou základnu, obává se ovšem, že by Turci mohli zneužívat německá zpravodajská data. Důvodem je jistá dvojí hra, kterou Turecko hraje v boji s organizací IS – turecké letouny F-16 míří na cíle IS, současně však vedou také útoky proti kurdským ozbrojencům armády YPG a strany PKK. Ti jsou zároveň partnery USA v pozemních bojích s hnutím IS v severním Iráku a Sýrii.

  Kam dál?
  Ministři zahraničí NATO probírají, jak ochránit vzdušný prostor Turecka (2.12. 2015)
  Breedlove: NATO podporuje Turecko v jeho boji s PKK (14.9. 2015)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)


  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu