natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Alianční letouny Global Hawk vzlétnou se zpožděním

  17. července 2015  15:12

  Bezpilotní letoun Global Hawk. Ilustrační foto. | foto: NAGSMA

  Alianční letouny Global Hawk vzlétnou se zpožděním

  Začátek provozu aliančních dronů Global Hawk bude o několik měsíců opožděn. Důvodem jsou komplikace s povolením pro vstup dronů do vzdušného prostoru. Nově by tak první Global Hawk, jenž se nachází v Itálii, mohl vzlétnout až na jaře 2016 - tedy o několik měsíců později, než se původně předpokládalo. Italská vláda proto bude v intenzivním kontaktu s Washingtonem, aby Severoatlantická aliance mohla co nejdříve začít využívat nejmodernějších schopností, které tyto drony nabízejí.

  Problémy s povolením pro bezpilotní Global Hawky připomínají situaci, která nastala kolem německé objednávky bezpilotních letounů Euro Hawk před dvěma lety. Těm také chyběla povolení pro vzlet, což nakonec spolu s dalšími problémy a prodražováním projektu vedlo až k jeho zastavení ze strany německé vlády. Letouny Global Hawk byly konstrukčně velice podobné Euro Hawkům.

  Kam dál?
  Cameron: Nakupme více dronů a rozšiřme speciální síly (14.7. 2015)
  Northrop Grumman ukázal první monitorovací dron NATO (15.6. 2015)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

  ---

  Česko navštívil velitel NATO pro transformaci

  Vrchní velitel Severoatlantické aliance pro transformaci generál Jean-Paul Paloméros navštívil Českou republiku. Spolu s náčelníkem generálního štábu AČR Josefem Bečvářem diskutovali o současné situaci české armády, o českých výdajích na obranu nebo o cvičení nově sestavených sil velmi rychlé reakce NATO.

  Francouzský generál Paloméros velí jednomu ze dvou strategických velitelství v alianční struktuře. Do jeho gesce spadají výcvik a školení, stejně jako společné alianční projekty a spolupráce a nově ustavené síly velmi rychlé reakce.

  Kam dál?
  NATO plánuje největší cvičení od roku 2002 – kvůli IS (16.7. 2015)

  Zdroj: Prague Post (ČR)

  ---

  Kuba kritizuje sankce vůči Rusku a rozšiřování NATO do východní Evropy

  Kubánský prezident Raúl Castro zkritizoval evropské a americké sankce vůči Rusku. „Plán na zavedení protiruských sankcí Evropě uškodí, zhorší stabilitu a přinese nové hrozby,“ uvedl Castro.

  Není to přitom poprvé, co zástupci Kuby protiruské sankce otevřeně kritizovali. Na setkání zástupců EU a latinskoamerických a karibských států, které se konalo před měsícem, kubánský viceprezident Miguel Díaz-Canel Bermudéz odsoudil nejen ekonomické sankce, ale i expanzi NATO, a označil je za kontraproduktivní.

  Zdroj:  International Business Times (USA)  

  ---

  Generál Campbell využil konce Ramadánu k pozdravení Afghánců

  Velitel aliančních sil v Afghánistánu John F. Campbell vydal při příležitosti konce ramadánu prohlášení, ve kterém Afghánce pozdravil: „Eid Taan Mubarak! Jménem více než 40 partnerských národů, které se účastní mise Resolute Support, bych využil příležitosti konce ramadánu a pogratuloval vám, vašim rodinám a stejně tak všem ostatním Afgháncům. V těchto svatých dnech bych vás chtěl opětovně ujistit, že i v budoucnu zůstaneme přáteli a partnery Afghánců. Máme za sebou velmi těžké období bojů a jsme pyšní, že můžeme podpořit vaše nezlomné a odvážné bezpečnostní síly. Žádám vás, abyste je i jejich rodiny taktéž podpořili,“ stojí v generálově prohlášení.

  „Doufám, že s požehnáním Alláha čeká tento úžasný národ stabilita, mír a prosperita, kterou si tolik zaslouží – nejen v těchto dnech ale po celý rok,“ dodal Campbell.

  Kam dál?
  Afghánci zneškodnili vysoce postaveného vůdce Tálibánu (15.7. 2015)
  Afghánští zpravodajci zveřejnili video jednotky speciálních sil proti IS (10.17. 2015)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Při střelbě v americkém Tennessee zemřeli čtyři mariňáci

  Na dvojici vojenských zařízení v americkém státě Tennessee zaútočil Muhammad Youssef Abdulazíz, který zastřelil čtyři příslušníky americké námořní pěchoty a zranil další tři lidi. Americký prezident Barack Obama okamžitě slíbil detailní vyšetření útoku, který americké úřady označily za drzý, brutální a za „akt domácího terorismu“. Prozatím není znám motiv útoku. Útočník byl při svém činu zastřelen.

  Čtyřiadvacetiletý Muhammad Youssef Abdulazíz se narodil v Kuvajtu a ještě jako dítě se spolu s rodinou odstěhoval do USA, kde se stal americkým občanem.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media