natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Aliance začala řešit, jak pomoci Dárfúru

  28. dubna 2005  16:13

  Aliance začala řešit, jak pomoci Dárfúru
  Severoatlantická aliance, která původně vznikla čistě na ochranu západní Evropy před Sovětským svazem, bude zřejmě pomáhat v Africe, píše britský list Financial Times. Aliance by měla poskytovat převážně logistickou pomoc africkým mírovým jednotkám v súdánské provinci Dárfúr. Tato provincie je dlouhodobě zmítána krvavou občanskou válkou. Organizace Africké unie, která vysílá mírovou misi do oblasti, nedávno požádala NATO o pomoc. Aliance vzápětí rozhodla o zahájení rozhovorů o poskytnutí pomoci Africe. Podle Finacial Times může zásah tohoto vojenského paktu na černém kontinentě posílit trend v alianci směrem k větší angažovanosti ve světě v rámci tzv. operací out of area.

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie), NATO (Brusel)

  ---

  Súdánská vláda NATO v Dárfúru nechce
  Súdánská vláda nadále odmítá rozmístění cizích vojsk na svém území, kromě jednotek Africké unie. Představitelé Africké unie nedávno požádali NATO o zajištění logistické podpory pro monitorovací misi v regionu. Súdánský ministr zahraničí Mustafa Osman Ismail prohlásil, že jeho vláda nemá nic proti logistické a technické asistenci ze strany aliance, ale razantně odmítá přítomnost vojenských sil států NATO. Aliance se dohodla, že zváží, jak pomůže africkým jednotkám při plnění jejich poslání v Dárfúru. Jednotky Africké unie by měly dohlížet na dodržování příměří v této válkou postižené súdánské provincii.

  Zdroj: Sudan Tribune (Francie)

  ---

  NATO má nové plány civilní ochrany
  Představitelé organizací NATO a přidružených států zabývajících se civilní obranou se na svém zasedání shodli na společném plánu, jak zlepšit přípravu na případné teroristické útoky. Zasedání probíhalo ve finském hlavním městě Helsinky a mimo jiné se zabývalo i možnostmi součinnosti armády s civilním obyvatelstvem v zahraničních operacích, jako například alianční misi v Afghánistánu, kde NATO usiluje o nastolení míru a stability. Na setkání pak představitelé všech účastnících se států diskutovali a posléze i odsouhlasili upravenou verzi Akčního plánu na zlepšení civilní připravenosti na teroristické útoky za použití chemických, biologických nebo jaderných zbraní.

  Zdroj: NATO

  ---

  Tři balkánské země chtějí příští rok do NATO
  Chorvatsko, Albánie a Makedonie očekávají, že na příštím summitu Severoatlantické aliance v roce 2006 jim bude nabídnuto členství v tomto obranně-politickém paktu, prohlásili to jejich velvyslanci ve Washingtonu. Velvyslanci Neven Jurica z Chorvatska , Fatos Tarifa z Albánie a Nikola Dimitrov z Makedonie se zúčastnili diskuse o spolupráci mezi USA a zeměmi jadranského regionu, pořádané centrem strategických a mezinárodních studií. "Změnili jsme své země a také náš region," prohlásil velvyslanec Dimitrov a dodal, že případné přizvání balkánský států do aliance přispěje k upevňování stability, míru a svobody na Balkáně.

  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

  ---

  Putin chce uspíšit stažení Američanů z Iráku
  Ruský prezident Vladimír Putin během své návštěvy Egypta vyzval Spojené státy, aby zveřejnily konkrétní časový harmonogram stažení svých sil z Iráku. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld naproti tomu prohlásil, že jeho země nemá jasnou představu o průběhu stahování amerických vojáků ze země. "Ve skutečnosti nemáme žádné plány ústupu. Máme jen plány na to, jak zvítězit. Jsme zde proto, abychom Iráčanům pomohli na cestě k demokracii a svobodě," prohlásil přednedávnem Rumsfeld. 
  Putin dále zdůraznil, že účast všech etnických skupin na vládě v Iráku a široký konsensus nad novou iráckou ústavou budou klíčové pro stabilitu země. Putinova dvoudenní návštěva Egypta byla vůbec první návštěvou ruského prezidenta v této zemi. 

  Zdroj: Turkish Press (Turecko)

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media