natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánský pilot zastřelil devět Američanů

  28. dubna 2011  14:57

  Afghánský pilot zastřelil devět Američanů
  Taliban se přihlásil k odpovědnosti za útok na zahraniční vojáky na schůzce konané v budově velitelství Afghánských vzdušných sil poblíž kábulského letiště. Afghánský vojenský pilot-veterán po hádce se zahraničním kolegou zastřelil osm amerických vojáků a jednoho dalšího Američana. Sám byl zastřelen v následné přestřelce s jednotkami NATO.

  Afghánský pilot při střelbě mířil na zahraniční instruktory a poradce. Poté, co zaslechly výstřely, obklíčily afghánské bezpečnostní jednotky budovu a vtrhly do ní. V přestřelce byl zraněn jeden alianční voják a pět příslušníků afghánského letectva.

  Osmačtyřicetiletý afghánský pilot sloužil podle slov svého bratra desítky let v afghánské armádě. Hassan Sahebi svého bratra popsal jako oddaného vojáka, který miloval svou vlast a neměl žádné styky s Talibanem ani jinými povstalci a který byl během své služby v armádě čtyřikrát nebo pětkrát raněn.

  Mluvčí Talibanu však na útočníka poskytl jiný pohled. Střelce nazýval Azizuláh a podle něj jde o povstalce z konzervativní oblasti poblíž Kábulu. Azizuláh před dvěma lety kontaktoval vůdce Talibanu a poskytoval jim informace. Svůj útok plánoval pět měsíců, ale až do úterý nebyl schválen, protože byl pro Taliban cenným zdrojem informací.

  Čtěte také:
  NATO bojuje s agenty Talibanu
  Západ: Agenti pomůžou odhalit Talibance v afghánských silách
  Němci se bojí spolupráce s afghánskými vojáky

  Zdroj: Los Angeles Times (USA) 

  ---

  OSN v Libyi vyšetřuje porušování lidských práv
  Tým vyšetřovatelů OSN přijel do Libye, aby na místě prošetřil obvinění, že vláda Muammara Kaddáfího porušuje lidská práva. Kaddáfího jednotky se znovu uchýlily k bombardování přístavního města Misuráta, kvůli čemuž byly přerušeny dodávky humanitární pomoci do obleženého města a evakuace zraněných.

  "Máme řadu otázek týkajících se bombardování civilních oblastí, civilních obětí, mučení a používání žoldáků a další," uvedl egyptský odborník na právo Cherif Bassiouni, člen komise OSN v Libyi. Tým Organizace spojených národů prohlásil, že bude požadovat přístup do věznic, nemocnic a do míst, kde se domnívá, že se porušují lidská práva.

  Čtěte také:
  Při bombardování Misuráty zemřel i známý britský filmař

  Zdroj: The Boston Globe (USA)  

  ---

  USA a Británie vyloučily možnost zásahu v Sýrii
  Ministři obrany Spojených států amerických a Velké Británie odsoudili vraždění v Sýrii, ale vyloučili možnost, že by mezinárodní společenství mohlo v Sýrii zasáhnout podobným způsobem jako nyní v Libyi. Britský ministr obrany Liam Fox uvedl, že západní vojenská síla má své "praktické limity".

  Síly loajální syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi jsou obviňovány ze zabití stovek protestujících, kteří požadují konec jeho autokratické vlády.

  Čtěte také:
  Jižní Amerika, Sýrie a Africká unie proti zásahu v Libyi

  Zdroj: Haaretz (Izrael)

  ---

  Putin: Obáváme se rozšiřování NATO
  Ruský premiér Vladimir Putin znovu vyjádřil obavy z rozšiřování Severoatlantické aliance. "Expanze infrastruktury NATO směrem k našim hranicím nám způsobuje obavy," prohlásil Putin na tiskové konferenci po setkání se svým švédským protějškem Fredrikem Reinfeldtem.

  "NATO není jen politický blok, je to vojenský blok. Nikdo nezrušil smlouvy týkající se toho, jak NATO reaguje na externí hrozby,"dodal Putin. Rusko se dlouhodobě obává aliančních plánů na vybudování protiraketového štítu a možnosti, že by do Aliance mohly vstoupit země bývalého Sovětského svazu Gruzie a Ukrajina

  Čtěte také:
  Rusko pohrozilo odpovědí na rozšiřování NATO

  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko) 

  ---

  Bulharský exministr: EU by se měla stát kolektivním členem NATO
  Evropská unie se musí stát kolektivním členem Severoatlantické aliance, aby tak podtrhla vznik kvalitativně nového vztahu mezi těmito dvěma organizacemi, prohlásil bývalý bulharský ministr zahraničí Solomon Passy.

  Podle Passyho by potenciální kolektivní členství zemí EU v NATO zvýšilo šance na to, že se Evropská unie stane globálním aktérem, což si stanovila v Lisabonské smlouvě. "Měli bychom začít přemýšlet jinak. Bylo by velmi prospěšné pro EU a mezinárodní politiku celkově, pokud by se EU jednoho dne stala kolektivním členem NATO. Překlenulo by to rozdíly, které vznikají v rámci EU mezi zeměmi, které jsou členy NATO a těmi, které v Alianci nejsou," uvedl Passy.

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media