Afghánské volby jsou ztrátou času, tvrdí šéf Tálibánu
Šéf povstaleckého hnutí Tálibán Mulla Umar označil volby, které se mají v Afghánistánu konat příští rok, za "ztrátu času", zároveň však uvedl, že si jeho hnutí nechce uzurpovat moc, až jednotky Severoatlantické aliance ze země odejdou.
Afghánci půjdou volit začátkem dubna příštího roku nástupce prezidenta Hamída Karzáího, jenž svůj úřad zastává od počátku Američany vedené invaze v roce 2001. Volby přitom Západ pokládá za klíčový test o budoucnosti Afghánistánu.
"Podvodných voleb 2014 se nezúčastníme. Účast v takových volbách je jen ztrátou času, nic víc," uvedl Umar v projevu před svátkem Id al-Fitr na začátku ramadánu. "Tálibán nepomýšlí na monopolizaci moci. Spíše věříme v porozumění o vytvoření ryze afghánské vlády postavené na islámských principech," dodal Umar.
Kam dál?
Karzáí chce i přes útoky jednat s Tálibánem (1.7. 2013)
Zdroj: NDTV (Indie)
---
Medveděv: Členství Gruzie v NATO by poškodilo její vztahy s Ruskem
Členství v Severoatlantické alianci by nepřineslo Gruzii žádné výhody a rozvoj, jen dojde ke zhoršení vztahů s Ruskem, prohlásil ruský premiér Dmitrij Medveděv. "Gruzii jako nezávislému a dynamicky se rozvíjejícímu státu by členství nepřineslo vůbec nic, v dlouhodobém horizontu by se jen stalo zdrojem napětí mezi našimi zeměmi," tvrdí Medveděv.
V rozhovoru pro gruzínskou televizi Rustavi-2 dále uvedl, že ruská vojenská intervence ve sporu o Jižní Osetii před pěti lety bylo správné rozhodnutí pro stabilizaci regionu. "Věřím, že vše, co jsme podnikli, já jako prezident, naše ozbrojené síly a diplomatický sbor, nakonec vedlo k uklidnění situace. Nebyla to snadná rozhodnutí, ale dělali jsme to pro stabilitu regionu," dodal Medveděv.
Kam dál?
Gruzínský premiér: Vstoupit do NATO a zlepšit vztahy s Ruskem jsou reálné cíle (15.5. 2013)
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
---
Největší loď světa bezpečně proplula Adenským zálivem díky NATO
Nizozemská fregata Van Speijk, součást protipirátské operace Severoatlantické aliance Ocean Shield, zajistila bezpečné proplutí Adenským zálivem v současné době největší nákladní lodi světa Maersk McKinney Moller. Čtyři sta metrů dlouhá loď plula z Asie do Evropy. Tisková zpráva NATO dále uvádí, že protipirátské snahy Aliance společně s dalšími misemi, které probíhají v regionu, zajišťují komerčním plavidlům vyšší bezpečnost při cestách Adenským zálivem a Indickým oceánem.
Fregata Van Speijk je jednou ze tří lodí, které NATO v regionu má. Další dvě, Fridtjof Nansen a USS De Wert, se k operaci připojily začátkem srpna. K poslednímu úspěšnému útoku se piráti zmohli před více jak rokem.
Kam dál?
Piráti se ze Somálska přesouvají k břehům západní Afriky (17.7. 2013)
Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)
---
Lavrov: Rada NATO-Rusko nevyužívá svůj potenciál naplno
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Rada NATO-Rusko nevyužívá naplno svůj potenciál. "Potenciál, který Rada NATO-Rusko má, není naplno využíván, zejména v podpoře společných projektů v oblastech našeho společného zájmu. Nicméně existují však i oblasti, kde se naše názory odlišují," řekl Lavrov po schůzce ruských a italských ministrů zahraničí a obrany, pořádané ve formátu "2 plus 2".
"Politický dialog by měl zvyšovat vzájemnou důvěru a přispět k hledání společných a všeobecných zájmů. Projednali jsme, jak vylepšit naše partnerství s NATO a vytvořit politický dialog," dodal Lavrov.
Kam dál?
SACEUR chce rozšířit dialog NATO-Rusko (26.3. 2013)
Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)
---
Záruky USA k protiraketovému deštníku nestačí ke kompromisu, zní z Ruska
Moskva nevidí žádný pokrok v dialogu s Washingtonem ohledně amerického protiraketového systému, jsou zde totiž závažné nesrovnalosti, jak se obě země na záležitost dívají, tvrdí náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. "Nemůžu říct, že jsme na prahu nějakého průlomového řešení u těch nejpalčivějších problémů protiraketového deštníku," řekl Rjabkov.
Rjabkov potvrdil, že záruky poskytnuté Spojenými státy o protiraketovém systému byly po pondělní schůzce se zástupkyní amerického ministerstva zahraničí Rose Gottemoellerovou smeteny ze stolu. "Naznačili jsme, že návrhy, které nám Američané dali na jaře, nás velmi zajímají. To byl jednoznačně krok správným směrem, ale bohužel to nebylo dost, abychom došli ke kompromisu," dodal Rjabkov.
Kam dál?
Studie našly chyby v americkém protiraketovém deštníku (12.2. 2013)
Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)