natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánské letectvo bude potřebovat pomoc NATO až do roku 2017

  25. června 2013  16:13

  Průlet bitevníků afghánského letectva nad vojenskou přehlídkou | foto: Armáda USA

  Afghánské letectvo bude potřebovat pomoc NATO až do roku 2017

  Afghánské letectvo stále není připraveno na plné převzetí bojových operací, a alianční personál tak bude muset na rozdíl od ostatních mezinárodních jednotek zůstat v Afghánistánu až do roku 2017, uvedli představitelé NATO. Většina z 940 trenérů a cvičitelů NATO, kteří se s afghánským letectvem soustředí na nácvik zásobování základen či dopravování jednotek na bojiště, tak v zemi zůstane i po roce 2014. Afghánské letectvo údajně není schopno vykonávat záchranné operace a evakuace zraněných vojáků z bojiště, což je přitom jedna z nejnutnějších funkcí, které musí v Afghánistánu plnit.

  Afghánské vzdušné síly se kromě zmíněného problému potýkají také s nedostatkem zkušeností v opravách a údržbě letounů a špatnou znalostí anglického jazyka, jenž je základním komunikačním jazykem pro koordinaci operací. Afghánské letectvo bylo navíc na přechodnou dobu v roce 2012 uzemněné, což způsobilo výrazné narušení ve výcviku.

  Kam dál?
  Rada NATO-Rusko rozšíří podporu afghánskému letectvu (24.4. 2013)
  Afghánistán: Máme piloty ale málo letadel (15.2. 2013)

  Zdroj: Zee News (India)

  ---

  Nezávislé Skotsko by mohlo mít problémy se vstupem do NATO

  V případě, že by se Skotsko stalo nezávislým státem, čelilo by obtížnému dilematu. Buď nechat kotvit jaderné ponorky Trident, jež jsou centrálním prvkem alianční protiraketové obrany, u svých břehů, což by mu pravděpodobně zajistilo přijetí do NATO, nebo jejich přítomnost odmítnout a souhlas s členstvím nezískat, uvádí zpráva think-tanku Skotský institut.  Skotská národní strana (SNP) se v současnosti silně staví proti tomu, aby jaderné ponorky i nadále kotvily u Skotska. Obrannou politiku SNP shledala zpráva Skotského institutu „naivní“ a „hluboce závadnou“. 

  Přístup Skotska vůči klíčovému jadernému arzenálu Aliance velice nelibě pozorují USA, které můžou případně vyjádřit nesouhlas se vstupem nezávislého Skotska do NATO. Podle Simona Smitha z Univerzity v Astonu poškozuje současný přístup SNP vůči ponorkám Trident strategické zájmy USA.

  Ačkoliv SNP slíbila v případě nezávislosti navýšení obranných výdajů na 2,5 miliardy liber, kritizuje zpráva Skotského institutu fakt, že by byly finance využity jen pro pozemní personál. Skotsko by prý také mělo veliké obtíže například s budováním letectva, které by muselo být vytvořeno od úplných základů.

  Kam dál?
  Analýza: „Škótská otázka“, verzus budúcnost Británie ako jadrové mocnosti (2.4. 2013)

  Zdroj:  The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Jižní Korea rozmístila nový protiraketový systém

  Jihokorejská armáda dokončila u hranice se Severní Koreou rozmístění systému samo-odpalovacích raket, jež mají odstrašit případné severokorejské hrozby.  Tento protiraketový systém byl vyvinut Agenturou pro obranný vývoj v roce 1999, přičemž jihokorejské obrněné jednotky jím disponují již od roku 2003. Podle korejského Úřadu pro program obranných akvizic (DAPA) jsou rakety schopné ve dne i v noci bránit území a odrazit letecké útoky helikoptér i stíhaček.

  DAPA uvedla, že má v plánu rakety dále modernizovat až na úroveň dalekonosných raket, které by byly schopny zasáhnout i vzdálené cíle.

  Kam dál?
  USA a Jižní Korea podepsaly vojenský plán proti Severní Koreji (25.3. 2013)

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Dánové v Iráku údajně porušili mezinárodní konvence

  Dánští vojáci porušili v průběhu působení v Iráku v roce 2004 konvenci OSN proti mučení, prohlásila Amnesty International a lidskoprávní organizace DIGNITY. Vojáci se měli v průběhu operací podílet na vydávání civilistů do rukou iráckých sil, kterými pak byli civilisté podezření z umísťování nástražných bomb mučeni. Třiadvacet z celkových 36 poškozených podalo proti dánskému ministerstvu obrany trestní oznámení. V něm vinní dánskou armádu ze spoluviny na mučení. 

  Zástupkyně generálního tajemníka Amnesty International Trine Christensen prohlásila, že Dánsko porušilo své mezinárodní povinnosti, neboť je jako signatář Konvence OSN proti mučení zavázáno vyšetřovat podezření z mučení, což neučinilo. Podle právního experta Amnesty International  Clause Juula je dánská armáda zodpovědná za to, co se s iráckými civilisty dělo.

  Aby se trestní oznámení dostalo k soudu, musí žalující strana nicméně zaplatit 40 tisíc dánských korun za soudní poplatky. Vzhledem k tomu, že na to žalující Iráčané nemají, k soudnímu procesu pravděpodobně nedojde, což podle Elny Søndergaard z DIGNITY porušuje konvence týkající se lidských práv.

  Zdroj: The Copenhagen Post (Dánsko)

  ---

  Tálibán zaútočil na prezidentský palác v Afghánistánu

  Čtyři členové Tálibánu zaútočili na prezidentský palác v Afghánistánu ve chvíli, kdy se připravovala tisková konference afghánského prezidenta Hamída Karzáího. Při útoku nebyl nikdo zraněn, přičemž ozbrojenci byli dle šéfa kábulské policie úspěšně eliminování po přibližně hodinu a půl trvající přestřelce.

  Simultánně s tímto incidentem zaútočil Tálibán v centru Kábulu i na Hotel Ariana, jenž je sídlem CIA, a na budovu afghánského ministerstva obrany. Podle dostupných informací útočníci stříleli na své cíle z přilehlých budov. Ani při tomto útoku nebyl nikdo zraněn.

  Je to přitom jen týden, kdy Tálibán otevřel svou kancelář v katarském Dauhá. Ačkoliv chce jejím prostřednictví vést jednání s americkými a afghánskými představiteli, slíbil i nadále pokračovat v ozbrojeném boji v Afghánistánu.

  Kam dál?
  Jednání s Tálibánem nesmí překročit „červenou linii“, varuje Indie Afghánce (20.6. 2013)
  Tálibán zaútočil na letiště v Kábulu (10.6. 2013)

  Zdroj: SME (Slovensko)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media