Afghánské drogy se týkají i NATO
Severoatlantická aliance se musí vypořádat se vzkvétajícím obchodem s drogami v Afghánistánu. Prohlásil to kanadský ministr obrany Bill Graham. Vojáci NATO však mimo hlavní město Kábul nemohou převzít povinnosti místní policie. O boji proti drogám a jasných pravidlech při zapojení vojáků NATO by se mělo diskutovat tento týden.
Jednotky aliance by se neměly účastnit protidrogových akcí přímo, ale mohly by vytvořit takovou bezpečnostní situaci, aby se tomuto problému mohla více věnovat policie, kterou by případně vojáci NATO vycvičili.
Zdroj: Globe and Mail (Kanada)
---
Zločiny v Dárfúru vyšetří zvláštní soud
Súdánská vláda oznámila vytvoření zvláštního soudu, který by měl prověřit údajné porušování lidských práv a válečné zločiny v regionu Dárfúr. Súdánská justice chce splnit svou povinnost a provést tento úkol nestranně, uvedl předseda súdánské justiční rady Jalaleddin Mohammed Othman. Podle něj by měl vzniknout tribunál, který bude soudit lidi podezřelé z válečných zločinů, zabíjení, rabování a ničení domů.
Ministr zahraničí Mustafa Ismail zároveň potvrdil ochotu vlády spolupracovat se všemi institucemi, které by v Dárfúru mohly pomoci vykonat spravedlnost. Ta by měla dosáhnout na všechny pachatele nehledě na jejich postavení.
Zdroj: People's Daily (Čína)
---
Čeští chemici se připojí k NRF
K Silám rychlé reakce NATO (NRF), které jsou nyní pod španělským velením, se koncem června připojí 35 českých vojáků z protichemické 31. brigády z Liberce. Češi byli součástí NRF naposledy loni, kdy liberecká brigáda velela jednotce NATO. Většina z těchto vojáků už má zkušenosti ze zahraničních misí a předchozích rotací. Mnoho z nich se zúčastnilo několika domácích i zahraničních cvičení.
Tito čeští vojáci tak od 1. července budou moci být vysláni na misi kdekoli na světě.
Více čtěte zde: Chemici se vrátí do sil NATO
Zdroj: Prague Daily Monitor (ČR)
---
Rusko nebude bránit rozšiřování NATO
Rusko nemůže žádné post-sovětské republice bránit v přistoupení k NATO, ale jakoukoli zahraniční vojenskou základnu v okolních státech bude vnímat jako hrozbu. Prohlásil to ruský ministr obrany Sergej Ivanov. "Jestli Gruzie nebo Ukrajina budou chtít vstoupit do NATO, tak do něj vstoupí. My tomu nemůžeme zabránit a pravděpodobně tomu ani bránit nebudeme."
Toto prohlášení znamená uznání úpadku ruského vlivu na ostatní republiky bývalého SSSR, které se nyní orientují spíše na západ a touží po integraci a případně i po vstupu do EU a NATO.
Zdroj: Guardian (Velká Británie)
---
NATO uznává své kritické nedostatky
Schopnost Severoatlantické aliance rychle reagovat na krize kdekoli na světě je narušena kritickými nedostatky sil. Nové údaje ukazují, že pouze tři z 26 členských států aliance splňují závazek výdajů na armádu ve výši alespoň dvou procent HDP. Nedostatky existují i v dalších klíčových oblastech, jako je například sdílení informací, letecká přeprava či logistická podpora.
Podle generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera sice současné mírové operace probíhají úspěšně, ale budoucí mise by mohly být omezené. Toto doznání přišlo poté, co NATO schválilo poskytnutí vzdušných transportů pro vojáky Africké unie v Dárfúru. Paradoxem je, že právě mise tohoto typu vnímá aliance jako výzvy, kterým by se chtěla věnovat.
Související článek čtěte zde: NATO: Česko málo investuje do obrany
Zdroj: SignOnSanDiego (USA)