natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánská armáda se potýká s dezercí

  5. září 2011  12:00

  Afghánská armáda se potýká s dezercí
  V prvních šesti měsících letošního roku dezertoval podle zpráv nejméně jeden ze sedmi afghánských vojáků. Během ledna a června letošního roku od své práce odešlo 24590 vojáků oproti 11423 vojákům, kteří dezertovali v loňském roce. Jen v červnu dezertovalo 5 tisíc vojáků, což představuje okolo 3 % z celkového počtu 170 tisíc afghánských vojáků.

  V čase sklizně odchází v tomto létě okolo 35 % afghánských vojáků. Vojáci však odcházejí i kvůli špatným životním podmínkám či špatnému zacházení. Špatné velení potvrzují i afghánští a američtí představitelé. Míra dezerce zároveň snáší kritiku na dekret afgánského prezidenta Hamída Karzáího, který dezertérům zajišťuje beztrestnost.

  I přes současné navýšení odchodů z armády je míra dezerce výrazně nižší než v předchozích letech války. V roce 2009 odcházelo z afghánské armády více mužů, než do ní přicházelo.

  Čtěte také:
  ‘Ani dezerce růst afghánských bezpečnostních sil nezastaví‘

  Zdroj: The Seattle Times (USA)

  ---

  Cameron slaví úspěch libyjské mise
  Britský premiér David Cameron byl ve své zemi zapřísáhlým obráncem alianční mise v Libyi. Misi musel bránit i před svými spolustraníky či vojenskými představiteli, kteří tvrdili, že libyjská operace selže kvůli škrtům v britském obranném rozpočtu. Nyní slaví Cameron úspěch.

  "Generálové, kteří říkali, že to bez letadlové lodě nezvládneme, se mýlili. Lidé, kteří tvrdili, že Libye bude obrovské shromaždiště islamistů a extrémistů, se mýlili. Lidé, kteří říkali, že nám dochází munice, se mýlili," uvedl Cameron. "Měli bychom být hrdí na to, co naše síly dokázaly," dodal premiér.

  Cameron zároveň odmítl situaci přirovnat k Iráku. Hlavní rozdíl spatřuje v tom, že se Libyjci narozdíl od Iráčanů osvobodili sami.

  Čtěte také:
  Mise v Libyi vyjde Brity až na 260 milionů liber
  Británii stojí operace v Libyi 6 milionů USD týdně

  Zdroj: The Daily Telegraph (Velká Británie) 

  ---

  Zpráva: Čína nabízela Kaddáfímu zbraně
  Čína podle zpráv nabízela Muammaru Kaddáfímu velké zásoby zbraní. Státem kontrolované čínské společnosti byly připraveny prodat zbraně a munici v celkové hodnotě nejméně 200 milionů dolarů, stojí prý v tajných dokumentech zveřejněných kanadským listem The Globe and Mail. Dokumenty byly přitom nalezeny v odpadkách poblíž Bab Akkarah, kde mělo domov několik nejvěrnějších Kaddáfího stoupenců.

  Libyjci po Číně požadovali především raketomety, rakety, protitankové střely a další vybavení. Čína podle dokumentů nabízela dokonce i střely země-vzduch QW-18, které jsou schopny sestřelit vojenské letadlo. Zbraně se do země měly dostat prostřednictvím "třetí strany". Pomoci mělo Alžírsko a Jihoafrická republika.

  Podle předsedy vojenské komise Přechodné národní rady Libye Omara Haririho dokumenty vysvětlují přítomnost nových zbraní na bojišti. "Jsem si téměř jistý, že tyto zbraně do země dorazily a byly použity proti našemu lidu," uvedl Hariri.

  Čtěte také:
  Číně se nelíbí vojenské řešení libyjského konfliktu
  Čína má námitky proti akcím NATO v Libyi

  Zdroj: France24 (Francie)

  ---

  Rusko chce Bulharsku modernizovat stíhačky
  Bulharsko obdrželo od Ruska nabídku na modernizaci stíhaček MiG 29 tak, aby odpovídaly standardům NATO. Rusové navrhují modernizaci letecké elektrotechniky a komunikačních systémů. Bulharské stíhačky by se staly interoperabilní v rámci NATO, a mohly by tak provádět společné operace s ostatními aliančními stroji. Bulharští experti přitom ruské stroje kvůli nekompatibilitě s NATO dříve odsuzovali.

  Zatím není známa cena celého projektu. Nabídku Bulharsko obdrželo několik dní před začátkem leteckých dnů Sky for Everyone 2011, které se odehrají ve městě Plovdiv. Na akci, která je vnímána jako předehra k výběrovému tendru na nové stroje, přitom vyslaly své zástupce všichni důležití výrobci – Lockheed Martin, Boeing, SAAB, EADS i RSK MiG.

  Čtěte také:
  Bulharsko si vybere nové stíhačky

  Zdroj: Standart News (Bulharsko)

  ---

  Afghánistán: Dva mrtví po sebevražedném útoku
  Sebevražedný útočník zabil v Afghánistánu dva příslušníky soukromých bezpečnostních sil a zranil dalších 21 lidí. Stalo se tak v provincii Kandahár při útoku na konvoj vezoucí zásoby mezinárodním silám ISAF.

  Útočník podle zpráv odpálil svoje vozidlo přímo před stanovištěm bezpečnostní firmy. Právě soukromé bezpečnostní společnosti jsou ISAF využívány pro transport a ochranu konvojů uvnitř Afghánistánu

  Čtěte také:
  Při útoku Talibanu zemřeli čtyři Afghánci

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media