Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Afghánci zahájili samostatnou ofenzivu proti Tálibánu

Vydáno 03.03.2015

Afghánští vojáci na hlídce (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

Afghánci zahájili samostatnou ofenzivu proti Tálibánu

Největší sólovou ofenzivu zahájila afghánská armáda proti Tálibánu s cílem zasadit před začátkem jarních bojů rozhodující úder. Afghánci chtějí dokázat, že se mohou povstalcům postavit sami, bez podpory USA a bojových jednotek NATO. Za podpory nočních vrtulníkových náletů postupuje afghánská armáda jižní provincií Hílmand.

K dobytí bašty Talibanu se zavázal sám afghánský prezident Ašraf Ghání, operace s kódovým označením Zolfiqar je tedy široce vnímána jako zkouška jeho snahy o reformu ozbrojených složek. Ještě tento měsíc se má Ghání vydat na návštěvu Washingtonu, kde bude pravděpodobně žádat o americkou vojenskou, zejména leteckou podporu. Operace začala v době, kdy se afghánská vláda snaží navázat předběžné rozhovory s vůdci povstalců.

Kam dál?
Atentátník v Afghánistánu zaútočil na tým vyslance NATO (26.2. 2015)
USA: Strategii v Afghánistánu měnit nebudeme (24.2. 2015)

Zdroj: The Seattle Times (USA)

---

Šéfa americké armády znepokojují dopady britských škrtů

Náčelník amerického generálního štábu Raymond Odierno vyjádřil zásadní výhrady k dopadům škrtů na schopnosti britské armády. Vyvíjí další tlak na Davida Camerona pro závazek k zachování úrovně výdajů. Generál je znepokojen klesajícím podílem HDP investovaného do armády.

Britští ministři jsou pod neustálým tlakem konzervativních poslanců a vedoucích představitelů armády ke splnění cíle NATO, vydávat po roce 2016 na obranu nejméně 2 % HDP. Hluboké vládní škrty mají nicméně pokračovat i po květnových volbách. Podle ministerstva padnou rozhodnutí o financování pro příští rok až v dalším rozpočtovém období.

Kam dál?
Obama tlačí na Camerona, aby Británie udržela výdaje na obranu na 2 % HDP (11.2. 2015)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

V Kataru probíhá konference NATO o zbraních hromadného ničení

V Dauhá byl zahájen 11. ročník konference Severoatlantické aliance o kontrole a snižování počtu zbraní hromadného ničení. Poprvé v historii se konference koná mimo Evropu. Zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow tuto skutečnost považuje za symbol dobré spolupráce Aliance s Katarem, který je aktivním členem alianční Istanbulské iniciativy spolupráce odrážející zájem NATO o udržení bezpečnosti a stability v regionu.

Konference je příležitostí pro rozhovory mezi zástupci NATO, Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu a zemí Středního východu o kontrole zbrojení, snížení počtu zbraní hromadného ničení a zabránění šíření zbraní.

Zdroj: Gulf Times (Katar)

---

OBSE by na východní Ukrajině měla mít větší roli

Nejvyšší představitelé Ruska, Německa a Francie souhlasí s ukrajinským návrhem na žádost k Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) o pomoc s naplněním mírové dohody na Ukrajině. Návrh ukrajinského prezidenta Petra Porošenka odsouhlasili během čtyřstranné telefonické konference.

Zúčastněné strany se také shodly na nutnosti zpřístupnit oblast Červenému kříži, skrze který bude proudit humanitární pomoc. Dále je potřeba, aby proběhla výměna zajatců mezi oběma stranami konfliktu. Jakmile budou naplněny podmínky dohody z Minsku, dojde na další kroky, jakými jsou například volby v luhanské a doněcké oblasti.

Kam dál?
Na Ukrajině panuje příměří, v okolí Debalceve se přesto ozývá střelba (16.2. 2015)
Speciál: Krize na Ukrajině

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Kanada chaos v Libyi po svržení Kaddáfího předpovídala

Kanadští zpravodajští důstojníci v roce 2011 předpověděli, že Libye může upadnout do dlouholeté občanské války, pokud cizí země pomohou rebelům oponujícím diktátorovi. Varování přišlo jen pár dní před spuštěním náletů na Kaddáfího režim, do nichž se zapojilo několik zemí, včetně Kanady.

V Libyi nyní panuje zmatek a o vládu v zemi bojuje několik kmenů a ozbrojených skupin. Někteří z povstalců mohli být již tehdy napojeni na Islámský stát (IS), který nyní okupuje část země. Původním záměrem přitom bylo provést čistě leteckou operaci, kdy si po svržení diktátora Libyjci sami vytvoří vládu podle svých představ.

Kam dál?
NATO je připravené radit Libyi, využije drony (27.2. 2015)
Egypt žádá OSN o zakročení v Libyi (18.2. 2015)
Libye čelí krizi IS: Itálie volá po intervenci NATO (17.2. 2015)

Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

voj; natoaktual.cz