Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Územní obrana Finska není překážkou pro vstup do NATO

13. února 2014  20:38
Finské letouny F/A-18 Hornet během cvičení NATO na Islandu | foto: Joni Malkamäki, Ilmavoimat

Územní obrana Finska není překážkou pro vstup do NATO

Finsko by nebylo povinno změnit strategii územní obrany, pokud by se chtělo stát členem Severoatlantické aliance, uvedl v rozhovoru pro finské noviny generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Ve Finsku totiž nepanuje shoda ohledně důsledků vstupu Finska do NATO pro současnou obrannou politiku země. "Součástí aliančního členství je, že je každý člen zároveň zodpovědný za své vlastní území," vyvrátil Rasmussen pochybnosti ohledně budoucnosti obranné strategie Finska, která stojí na povinné vojenské službě a teritoriální obraně. Právě územní obrana je přitom podstatou i samotné Aliance, uvedl Rasmussen.

Na otázku ohledně reakce NATO na případné odmítnutí Finska hostit vojenskou základnu zahraničních jednotek či jaderné zbraně Rasmussen odpověděl, že NATO nezasahuje do politického rozhodování jednotlivých států. Alianční vojenskou doktrínu založenou na jaderném odstrašení již v současnosti kritizuje například Německo a Norsko. I tak případné členství Finska v NATO, nehledě na případné důsledky, by muselo být opřeno o širokou podporu samotné veřejnosti, předpokládá Rasmussen.

Kam dál?
Finští důstojníci jsou pro členství v NATO (15.1. 2014)
Finsko a Švédsko: Členství v NATO není na pořadu dne (13.1. 2014)

Zdroj: Helsinki Times (Finsko)

---

Rusko nabízí Indii svůj protiraketový systém

Rusko vystavuje na veletrhu obranných technologií Defexpo-2014 v indickém Dillí systém protiraketové obrany Tor-M2KM, s nímž se uchází o zisk indické zakázky na dodání 52 systémů raket krátkého dosahu, jež Indie nedávno vypsala. Ruský protiraketový systém Tor-M2KM v současnosti prochází vylepšením o mobilní systém vyrobený indickou firmou Tata Motors.

Systém Tor-M2KM je podle mluvčího výrobce Almaz-Antey Yuri Bajkova vysoce všestranný, což zajišťuje široké spektrum jeho operačního nasazení, například na ochranu stadionů před leteckým útokem.

Indie v současnosti investuje do obranných akvizic nemalé prostředky. Zatímco v roce 2001 vyšly nákupy obranných technologií Indii na 200 milionů dolarů, letos má na stejný účel vyhrazeno 14 miliard dolarů. 

Kam dál?
Ruské vojenské dodávky do Sýrie narůstají (23.1. 2014)
Indie začala trénovat afghánská komanda (23.12. 2013)

Zdroj: The Hindu Business Line (Indie)

---

Hádka mezi afghánskými a koaličními vojáky skončila střelbou

Vojáci jednotek NATO se dostali do přestřelky s afghánskými vojáky poté, co na vojenské základně v oblasti Pagab v provincii Kapisa na východě Afghánistánu vypukla mezi oběma stranami hádka. Dva zahraniční a dva afghánští vojáci byli při přestřelce zabiti, několik dalších obyvatel základny bylo zraněno, uvádí zdroje NATO a afghánských úřadů. 

Podle prvotních důkazů se nicméně zdá, že došlo k dalšímu z případů útoku do vlastních řad, kdy jsou členové povstaleckých skupin převlečeni za členy afghánské armády. Tálibán o události také informoval, ve stanovisku ale nebylo uvedeno, že by jeho členové byli za infiltraci zodpovědní. 

Kam dál?
Afghánci překazili sebevražedný útok na základnu NATO v Logáru (27.1. 2014)
V Afghánistánu zemřelo nejméně vojáků NATO od roku 2007, zabitých Afghánců přibylo (3.1. 2014)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Rusko: Rezoluce o Sýrii otvírá dveře vojenskému zásahu

Rusko zkritizovalo návrh nové rezoluce týkající se syrské krize, jež měla postihovat všechny, kteří by znemožňovali volný přísun humanitární pomoci do válkou zmítané Sýrie. Podle ruských představitelů je rezoluce základem pro vojenský zásah proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada. V případě, že by byl text ponechán v současné podobě, Rusko by rezoluci na půdě Rady bezpečnosti OSN vetovalo. Rezoluce například hrozí sankcemi entitám a jedincům, kteří by naplnění požadavků rezoluce blokovali. 

Současná rezoluce byla vypracovaná ve spolupráci Austrálie, Lucemburska a Jordánska a částečně zmírnila negativní postoj Ruska ohledně rezolucí týkajících se Sýrie, neboť se zástupci Ruska již nechali slyšet, že jsou připraveni vyjednávat ohledně znění rezoluce, pakliže by měla ve výsledku podpořit dodávky humanitární pomoci do Sýrie. Dosud Čína a Rusko společně vetovaly tři rezoluce o Sýrii odsuzující syrský režim a hrozící možnými sankcemi proti němu. 

Kam dál?
NATO je připraveno zničit syrský chemický arzenál (3.2. 2014)
Zástupci syrské vlády a opozice v Ženevě poprvé usedli k jednomu stolu (27.1. 2014)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

USA pořádají v Thajsku cvičení, účastní se i Čína

Spojené státy pořádají zatím největší mnohonárodnostní vojenské cvičení v regionu Asie-Pacifik, poprvé se jej účastní i Čína. Podle tamních médií "regionální vojenský vliv" Pekingu již dále nemůže být ignorován.  Cvičení s názvem Cobra Gold 2014 se zúčastní na 14 tisíc vojáků většinou ze Spojených států a Thajska. Své jednotky na cvičení pošle i Singapur, Japonsko, Jižní Korea, Indonésie i Malajsie.

I když Čína posílá na Cobra Gold jen "humanitárně-civilní asistenční tým", účast Pekingu vzbuzuje v regionu patřičný rozruch. Čínské jednotky na cvičení "odráží rostoucí vojenské schopnosti, jejich dopad na celý region… a demonstrují zlepšující se vojenské vztahy mezi Pekingem a Washingtonem," uvedl deník China Daily.

Kam dál?
USA: Čínské letectvo a námořnictvo jsou stále vyspělejší (31.1. 2014)
Čína pod palbou kritiky, snaží se získat kontrolu nad oblastí v Jihočínském moři (13.1. 2014)

Zdroj: The Washington Times (USA)

dun natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.