natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Američané poprvé nad Evropou sestřelili balistickou raketu

    22. října 2015  12:02
    Americké námořnictvo a spojenci poprvé vyzkoušeli protiraketový deštník nad Evropou. V rámci rozsáhlého testu sestřelili z bojového plavidla systému Aegis balistickou raketu v severním Atlantiku. Úspěšná zkouška potvrdila propojitelnost prvků protiraketové obrany jednotlivých zemí.  

    Odpálení antirakety SM-2 z amerického bojového plavidla USS Sullivans | foto: US NAVY

    Zvláštní dlouho připravovaná demonstrační zkouška proběhla v úterý na raketové střelnici u skotských ostrovů Hebridy. Uzavřena pro jakékoliv lety a námořní dopravu byla v té době oblast o rozloze 18 tisíc čtverečných mil. Do testu se zapojila desítka zemí, sdružených v programu námořní protiraketové obrany.

    Štít proti raketám

    • Protiraketový deštník NATO má být plně funkční do roku 2020. To by měly na evropském území vzniknout hned tři americké základny - radarová stanice v Turecku a dvě základny s antiraketami v Polsku a Rumunsku.
    • Celkově by štít měl stát 650 milionů eur a na dalších 200 milionů eur přijde jeho rozšíření tak, aby byl schopen chránit i civilisty všech členských zemí "osmadvacítky".
    • Odpálení balistické střely okamžitě zachytí americké satelity a další citlivé senzory na lodích i na zemi. Informace předají řídicímu středisku, které díky síti radarů a naváděcích systémů vypálené střely zaměří a vypálí proti nim antirakety (interceptory), jež zničí bojovou hlavici i raketový nosič. Jádro budou tvořit americké antirakety SM-3, rozmístěné na lodích systému Aegis (čtyři plavidla už jsou v Evropě) a na základnách v Rumunsku a Polsku (do roku 2018).

    „Šlo o první demonstraci schopností na evropské scéně,“ konstatoval admirál Mark Ferguson, velitel amerických námořních sil v Evropě a v Africe.

    „Nepřátelskou“ balistickou střelu představovala dvojstupňová raketa Terrier Orion, odpálená z Hebrid současně s protilodní střelou namířenou na spojeneckou flotilu lodí.

    Balistickou střelu nejprve zachytila nizozemská fregata, která cíl ke zničení posléze předala americkému torpédoborci USS Ross systému Aegis, vyzbrojenému střelami SM-3 k ničení balistických raket.

    Torpédoborec vyslal k balistické střele dvě antirakety a cíl ve vesmíru zničil. Ve stejnou chvíli další americké bojové plavidlo USS Sullivans odpálilo méně pokročilé střely SM-2, které zlikvidovaly protilodní střelu blížící se k torpédoborci.

    Ten se totiž ve chvíli, kdy zaměřuje a ničí balistickou střelu, nemůže sám účinně bránit a potřebuje ochranný doprovod.

    „Šlo o multinárodní demonstraci integrovaného systému letecké a protiraketové obrany. Jde o proces, při kterém spojenecké lodě a letouny sdílejí informace mezi sebou, aby lépe chránili sebe a ostatní před útoky balistickými střelami,“ uvedl velitel americké 6. flotily zapojené do testu James Foggo.

    Fotografie

    Americký torpédoborec USS Ross u pobřeží Skotska
    Flotila spojeneckých lodí během testu protiraketové obrany u pobřeží Skotska
    Flotila spojeneckých lodí během testu protiraketové obrany u pobřeží Skotska
    Americký torpédoborec USS Ross u pobřeží Skotska odpaluje antiraketu ke zničení...

    Měsíce dopředu plánovaný test podle něj ukázal, že námořnictva jiných zemí mohou svými senzory sledovat a reálně zaměřovat cíle ke zničení a předávat data přímo americkým plavidlům, které je dokáží zničit.

    Zkouška systému přišla v době, kdy Rusko pro své údery na pozice islamistů v Sýrii využilo i řízené střely odpálené z válečných lodí v Kaspickém moři.

    Zatímco Rusko trvá na tom, že rakety dopadly na cíle v Sýrii, Spojené státy upozornily, že čtyři ruské střely dopadly na území Íránu. Test tak podle analytiků může být i signálem a jakýmsi potvrzením, že spojenci mají kapacity a schopnosti ruské střely z lodí velmi přesně sledovat a ničit.

    Protiraketová obrana NATO
    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media