Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA dále tlačí na Turecko kvůli spolupráci s Čínou

23. prosince 2013  20:28
Radar typu XB amerického systému protiraketové obrany | foto: MDA

USA dále tlačí na Turecko kvůli spolupráci s Čínou

Washington zintenzivnil svůj nátlak na turecké firmy kvůli jejich záměru spolupracovat s čínskou firmou, kterou Turecko upřednostnilo pro konstrukci svého raketového obranného systému před nabídkami z Evropy a Ameriky. USA uvedly, že firmy tak riskují své vztahy s americkými společnostmi kvůli sankcím, které Washington na čínské konsorcium CPMIEC uvalil.

Zástupce USA také znepokojil postup Turecka při výběru vhodného kandidáta pro vytvoření tureckého raketového štítu. Podle nich jsou americká a čínská nabídka velmi odlišné a zatímco ta americká splňuje podmínky udané tureckou vládou, ta čínská nikoli.

Kam dál?
Turecko možná zruší objednávku čínského systému vzdušné obrany (11.12. 2013)

Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

---

Nová německá ministryně obrany zamířila do Afghánistánu

Nová německá ministryně obrany Ursula von der Leyen dorazila pět dní po převzetí úřadu na velitelství Mazar-i-Sharif na severu Afghánistánu. Napodobila tak svého předchůdce Thomase de Maziera, který základnu navštívil před několika dny.

K návštěvě došlo v době, kdy zástupci Severoatlantické aliance začali jednat se svými afghánskými protějšky o budoucí roli Aliance v zemi a také dohodě o statutu zahraničních sil v zemi. Jasně však dali najevo, že žádná dohoda nebude uzavřena, dokud se Afghánistán neshodne na bezpečnostní smlouvě s USA.

Kam dál?
Německé ministerstvo obrany poprvé povede žena (17.12. 2013)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Cameron vyjasňuje postoj Británie vůči roli EU v obraně Evropy

Britský ministerský předseda David Cameron se ohradil vůči francouzskému nařčení z pokrytectví ohledně evropské bezpečnostní spolupráce a ujasnil, že Británie považuje za nejdůležitějšího garanta bezpečnosti v Evropě Severoatlantickou alianci, nikoli Evropskou unii. „Domnívám se, že je důležité vyjasnit, že společné unijní drony, letadla a další technika... nejsou na pořadu dne,“ uvedl Cameron a dodal, že podporuje společnou snahu Unie bojovat proti pirátství a kyberterorismu.

Cameron zároveň zdůraznil význam britsko-francouzské bezpečnostní spolupráce. Podle něj mají obě země podobné zájmy a vojenskou kapacitu a velmi ho potěšila nedávná spolupráce v Libyi a Mali.

Kam dál?
Velká Británie nepodpoří vývoj evropských dronů (19.12. 2013)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

NATO zahájilo jednat s Afghánistánem o své roli v zemi po roce 2014

Severoatlantická aliance začala jednat s představiteli Afghánistánu o dalším působení Aliance v zemi po konci příštího roku, kdy ze země odejde většina zahraničních vojáků. NATO však dalo jasně najevo, že k žádné dohodě nedojde, dokud afghánský prezident Hamíd Karzáí nepodepíše bezpečnostní dohodu s USA.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen začátek jednání uvítal. Také americký ministr obrany Chuck Hagel byl podle svého mluvčího potěšen. „Rozhodnutí NATO začít s jednáním o dohodě je jen dalším důkazem ochoty mezinárodního společenství podpořit Afghánistán i po roce 2014.“

Kam dál?
Země ISAF se dohodly na fondu pro afghánskou armádu (6.12. 2013)
NATO čeká na podpis dohody Afghánistánu a USA (4.12. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Indie začala trénovat afghánská komanda

Nové Dillí začalo s výcvikem afghánských speciálních sil v poušti indického státu Rajasthan. Akce je dalším projevem posílení pout mezi oběma státy. Afghánští vojáci navštěvují kurzy v Indii již léta, ale nyní se poprvé příslušníci afghánských speciálních bezpečnostních složek zúčastnili společného výcviku s indickými komandy.

Indie otálí s pomocí Afghánistánu ve formě dodávek těžké techniky a zbraní kvůli strachu z reakce Pákistánu a ozbrojených skupin v Afghánistánu, ale v oblasti výcviku hraje stále větší roli. „Výcvik je zaměřen na operace proti ozbrojencům a teroristům. Důraz je kladen na operace v obydlených a venkovských oblastech,“ uvedl mluvčí indického ministerstva obrany.

Zdroj: PakTribune (Pákistán)

koc; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.