Tým návodčích je připraven k boji

18. září 2003  20:12
Náměšť nad Oslavou - Poslední cvičnou misi britských a českých pilotů nad Drahanskou vrchovinou skončily společné letecké manévry Flying Rhino v Náměšti nad Oslavou. Cvičení mělo prověřit především letecké návodčí, kteří v případě válečných konfliktů přímo z nepřátelského území navádějí piloty na cíle určené ke zničení.  
Při cvičení si všichni čeští letečtí návodčí obhájili, či zvýšili certifikát. "Tři návodčí Britové ohodnotili jako plně připravené k boji. Jsou tak schopni navádět na cíl všechny typy aliančních letounů kdekoliv na zemi," konstatoval velitel základny v Náměšti Martin Hejra.

Manévrů na letecké základně v Náměšti nad Oslavou se zúčastnily na čtyři stovky vojáků z obou zemí.

Britové, kteří společné cvičení finančně hradili, přicestovali do Česka s pěti letouny Harrier, dvěma stroji Hawk a dvěma vrtulníky Lynx. České vzdušné síly do manévrů nasadily letku bitevníků L-159 a starší stroje L-39.

Velitel I. obrněné britské divize generál Peter Wall pochválil logistické zabezpečení cvičení z české strany i samotné návodčí. "Tým je připraven k bojovému nasazení," uvedl. Už nyní je podle něj pravděpodobné, že příští rok britské jednotky opět zavítají do Náměšti. "Podmínky jsou zde výborné," shrnul své dojmy generál britského Královského letectva Dave Maron.

Cvičení bylo jednou z podmínek pro přidělení certifikátů českým armádním leteckým

PŘÍLOHY

návodčím, kteří se rok a půl připravovali právě za asistence britských specialistů ze základny v německém Witteringu i samotné Británii. Skupinou návodčích přitom disponuje jen základna v Náměšti a při loňských povodních  zajišťovala spojení mezi krizovými štáby a záchranářskými vrtulníky.

Během desetidenního cvičení se do vzduchu dostalo na čtyřicet pilotů. Denně plnily piloti zhruba dvě desítky misí. Čeští specialisté spolu s instruktory z Británie pro ně vyhledávali pozemní cíle a ze vzduchu simulovali útoky, při kterých však piloti nepoužívali ostrou munici. Za cíle například sloužily i nafukovací tanky.

Skupina leteckých návodčích, kvůli kterým se cvičení konalo, vznikla v Náměšti před dvěmi lety. "Jsou na špičkové úrovni a doufám, že přibudou další," komentoval výsledky cvičení velitel Vzdušných sil české armády Jan Vachek.

Připravujeme podrobnou reportáž a fotogalerii.
inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.