Zastavte ofenzívu v Idlíbu, vyzvalo NATO syrský režim a Rusko

28. února 2020  17:52
Severoatlantická aliance vyzvala Rusko a syrský režim k zastavení vojenské ofenzívy v Idlíbu na severozápadě země. Při leteckých náletech tam přišlo o život 33 tureckých vojáků. Ankara kvůli situaci a možné reakci požádala spojence z NATO o společné konzultace podle článku 4.  
Turečtí vojáci na severozápadě Sýrie | foto: msb.gov.tr

„Vyzýváme Rusko a syrský režim k zastavení nerozvážných útoků, k ukončení náletů bez přesného rozlišení cílů... Vyzýváme také Rusko a Sýrii, aby plně respektovaly mezinárodní právo,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg po mimořádné schůzce velvyslanců členských zemí v Bruselu, kterou si Turecko vyžádalo.

Podle článku 4 Washingtonské smlouvy může kterákoliv členská země Aliance požádat spojence o konzultace, pokud je přesvědčena, že je ohrožena její územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost.

Syrská armáda s podporou Ruska už v prosinci zahájila ofenzívu v Idlibu, kde ale operují také turečtí vojáci. Ankara tam v bojích ve čtvrtek přišla o 33 svých vojáků, nejméně dalších 30 bylo zraněno.

Turecko podporuje některé skupiny, které v Sýrii bojují proti tamnímu režimu Bašára Asada. Po dřívější dohodě s Moskvou obsadily turecké jednotky v Idlíbu 12 vojenských stanovišť, k jejichž těsné blízkosti se nyní dostali syrští vojáci. Turci kvůli tomu posílili svůj kontingent v Sýrii a chtějí, aby se syrské vládní oddíly stáhly. Ruské ministerstvo obrany k náletům tomu uvedlo, že turečtí vojáci byli mezi útočícími povstalci. Ankara to ale odmítla.

Podle Stoltenberga zůstává solidární s Tureckem a bedlivě situaci v oblasti sleduje. Jak dodal, spojenci vyjádřili Ankaře nejhlubší soustrast za smrt tureckých vojáků. „Tato nebezpečná situace musí skončit a žádáme okamžitý návrat k příměří z roku 2018. Aby nedošlo k dalšímu zhoršování humanitární krize v regionu,“ dodal šéf NATO s tím, že Sýrie a Rusko by se měly zapojit do úsilí o nalezení mírového řešení syrského konfliktu.

Kvůli bojům v Idlibu své domovy opustil necelý milion lidí.

Turecko v reakci na útok spustilo vojenskou operaci proti silám syrského prezidenta Bašára Asada na severozápadě Sýrie. Turecký ministr obrany Halusi Akar a upozornil, že si Ankara v žádném případě nepřeje vojenskou konfrontaci s Ruskem, které Asada vojensky podporuje.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.