natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Američtí „dravci“ pokračují v turné Evropou, Česku se nejspíš vyhnou

    9. září 2015  9:19
    Německo, Polsko a nyní Estonsko. Nejmodernější americké bojové letouny F-22 Raptor, které Pentagon na sklonku srpna vyslal poprvé do Evropy k ubezpečení svých spojenců, pokračují v zastávkách v zemích na východní hranici NATO.  

    Americké letouny F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem | foto: USAF

    F-22 Raptor

    Jediný stroj páté generace v operačním nasazení na světě. Letoun je jako "technologický klenot" chráněn zvláštním americkým zákonem, který zakazuje jeho vývoz. Zájem o F-22 přitom projevilo několik zemí včetně Izraele nebo Japonska.

    Letoun americké vzdušné síly ani příliš "neukazují" na veřejnosti. V Evropě byl stroj k vidění prakticky pouze jednou, na největší letecké show RIAT ve Velké Británii v roce 2010.

    Letoun s technologií "Stealth" určený k vybojování vzdušné nadvlády. Celý povrch stroje je opatřen speciálním nátěrem pohlcujícím radarové záření. Dva výkonné motory umožňují stroji let nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování - takzvaný "supercruise".

    Maximální rychlost: 2 410 km/h (Mach 2,25), supercruise = 1 963 km/h
    Taktický dolet: 759 km
    Přeletový dolet: 2 960 km
    Dostup: 19 800 m
    Rozpětí: 13,56 m
    Délka: 18,9 m
    Výška: 5,08 m
    Výzbroj: 1 x 20mm kanon, 4-6 řízených střel s krátkým doletem, 4 se středním a dlouhým doletem, 1-3 rakety vzduch vzduch

    Zatímco dva ze čtyři letounů podnikají cvičné lety ze základny Spangdahlem v Německu, zbývající dvojice nejprve zavítala na základnu Łask polského letectva a nyní cvičí s pohotovostními letouny NATO nad Baltem z letiště Ämari v Estonsku.

    Ze zkušeností s podobným nasazením bitevních letounů A-10 Thunderbolt II nebo stíhacích strojů F-15, které Američané do Evropy vyslali v uplynulých měsících, lze očekávat, že se Raptory do poloviny září zřejmě podívají ještě do Bulharska či Rumunska.

    Toužebné očekávání leteckých fandů, že by se mohly objevit i v Česku, nejspíš zůstane nevyslyšeno. „V tuto chvíli nemáme žádné informace, že by byly americké letouny umístěny i v České republice,“ uvedl Jan Pejšek z ministerstva obrany.

    Americké letectvo také nastínilo, proč se k historicky prvnímu nasazení svých letounů F-22 Raptor do Evropy vlastně odhodlalo. Mottem evropské mise letounů páté generace, které Pentagon dosud nasadil jen v Japonsku a Jižní Koreji a při úderech na pozice ozbrojenců takzvaného Islámského státu, zní jasně: „kdekoli na světě během 24 hodin“.

    Americké letectvo chce takto v rámci ujištění svých spojenců na východní hranici NATO, které mají obavy z chování Ruska, demonstrovat, že k nasazení takto pokročilých letounů stačí jen velmi krátká doba a velmi malá jednotka obslužného personálu.

    Fotografie

    Americké letouny F-22 Raptor a A-10 nad estonským Tallinnem
    Americký letoun F-22 Raptor na základně Ämari v Estonsku
    Americký letoun F-22 Raptor po startu ze základny Ämari v Estonsku
    Americký letoun F-22 Raptor na základně Ämari v Estonsku

    Projekt nazvaný „Rapid Raptor Package“ umožňuje totiž vyslat čtyři stroje F-22 doprovázené pouze jedním transportním letounem C-17 a šedesátkou lidí, což není na nejvyspělejší americký bojový letoun mnoho.

    Zároveň má potvrdit, že jsou letouny schopné operovat ze základen evropských spojenců a procvičit schopnost společného nasazení s moderními stíhačkami evropských zemí.

    „Nasazení Raptorů je ideální příležitostí pro trénink těchto pokročilých strojů s dalšími letouny amerického letectva a spojenců z NATO,“ konstatoval generál Frank Gorenc, který velí americkým vzdušným silám v Evropě a Africe.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media