natoaktual.cz

Finsko bude od úterý členem NATO. Před centrálou zavlaje jeho vlajka

3. dubna 2023  14:43
Finsko se v úterý 4. dubna stane oficiálně jednatřicátým členem NATO. Spojenci vztyčí před bruselskou centrálou finskou vlajku. „Bude to dobrý den pro bezpečnost Finska, pro bezpečnost severských zemí i pro NATO jako celek,“ potvrdil šéf NATO Jens Stoltenberg. Zároveň věří, že se brzy stane členem také sousední Švédsko, které zažádalo loni o vstup společně s Finskem.  

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Datum oficiálního vstupu nejprve avizovala kanceláře finského prezidenta Sauliho Niinistöa. Po poledni pak informaci potvrdil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během tiskové konference před nadcházející schůzkou ministrů zahraničí členských zemí.

„Finsko se stane bezpečnějším a naše Aliance silnější. Poprvé zde v sídle NATO vztyčíme finskou vlajku,“ prohlásil. Právě během prvního dne jednání spojenci před bruselskou centrálou NATO poprvé vztyčí finskou vlajku. Přesně v 15:30. Slavnostní ceremonie se zúčastní finský prezident Sauli Niinistö a ministr obrany Antti Kaikkonen spolu s ministrem zahraničí Pekkou Haavistem.

„Je to pro nás historický okamžik. Pro Finsko bude nejdůležitějším cílem setkání zdůraznit podporu NATO Ukrajině v době, kdy Rusko pokračuje ve své nezákonné agresi,“ uvedl Haavisto v prohlášení. „Usilujeme o podporu stability a bezpečnosti v celém euroatlantickém regionu,“ dodal.

Stoltenberg vysvětlil, že Turecko, poslední země, která ratifikovala členství Finska, předá v úterý oficiální listiny americkému ministru zahraničí Antony Blinkenovi. Poté Aliance vyzve Finsko, aby učinilo totéž.

„Od zítřka bude Finsko plnoprávným členem Aliance, bude se účastnit všech našich setkání, aktivit, vojenských struktur jako plnohodnotný člen,“ konstatoval Stoltenberg. Připomněl, že shodou okolností to bude symbolicky ve stejný den, kdy byla v roce 1949 podepsána Washingtonská smlouva, tedy zakládající listina celé Severoatlantické aliance.

Připojení Finska k NATO bylo oznámeno den po parlamentních volbách, v nichž utrpěla porážku dosavadní premiérka Sanna Marin, která o vstup do Aliance usilovala. Se svými sociálními demokraty nyní ovšem skončila třetí za konzervativní Národní koaliční stranou a nacionalistickou Stranou Finů.

Cestu Finska do NATO minulý týden definitivně otevřela ratifikace jeho členství v tureckém parlamentu. Turecko bylo poslední zemí, která přistoupení severské země k Alianci schválila. Turecko a také Maďarsko zatím neratifikovaly přičlenění Švédska, které loni podalo přihlášku do NATO současně s Finskem.

Švédsko si ale na přijetí bude muset počkat kvůli požadavkům Turecka a Maďarska, které zatím jeho vstup neratifikovaly. Stoltenberg nicméně uvedl, že o jeho vstupu do NATO nepochybuje a členství podporují všechny členské země. „Švédsko nezůstane samo. Není izolováno. Švédsko je tak blízko, jak jen může plnohodnotnému členství být,“ řekl Stoltenberg.

Jak dodal, podle jeho osobního názoru už Stockholm splnil své závazky, které turecké Ankaře slíbil. Připomněl, že Švédsko zavedlo přísnější právní předpisy o boji proti terorismu, mechanismy pro užší spolupráci při výměně zpravodajských informací a zrušilo také veškerá omezení na vývoz zbraní do Turecka.

Podle Ankary ovšem Stockholm nedokázal udělat pozitivní krok v otázce seznamu 120 teroristů, jejichž vyhoštění ze Švédska do Turecka Ankara požaduje. Za teroristickou skupinu Ankara považuje například Stranu kurdských pracujících (PKK) či kurdské milice YPG a jejich sympatizanty.

inc natoaktual.cz
zpět na článek