natoaktual.cz

Slováci předstihli Čechy. Koupí pásové obrněnce ze Švédska za 42 miliard

28. června 2022  18:12
Slovensko v přezbrojení těžké obrněné brigády předstihlo Českou republiku. Nakoupí 152 pásových bojových vozidel (BVP) ze Švédska v přepočtu za takřka 42 miliard korun, rozhodla v úterý slovenská vláda. Kabinet nákup označil za zásadní pro budoucnost slovenské armády a posílení obrany.  

Zkoušky nabízených bojových vozidel pěchoty (BVP). Na snímku CV90 | foto: AČR

„Jsem vděčný kolegům za jednoznačnou podporu výběru, který v maximální možné míře vyhovuje požadavkům Ozbrojených sil SR, stanoveným finančním limitům včetně celkové ceny vozidla, logistické podpory, provozních nákladů, jakož i kritériím reálného zapojení domácího obranného průmyslu,“ uvedl p jednání vlády slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

Slovensko pořídí v první fázi zatím 152 pásových bojových vozidel CV90 MkIV ve verzi s 35mm kanónem švédského výrobce BAE Systems/Hägglunds AB. Půjde o nákup prostřednictvím mezivládního kontraktu se Švédským královstvím.

Celkové předpokládané náklady na pořízení pásové techniky včetně odhadovaných nákladů na infrastrukturu dosáhnou podle ministerstva obrany výše 1,688 miliardy eur s DPH (v přepočtu takřka 42 miliard korun).

Obrněnce mají postupně nahradit stará a dosluhující vozidla BVP-1 a BVP-2 ve výzbroji slovenské armády. Spolu s kolovými bojovými obrněnými vozidly 8x8 má jít o klíčovou výzbroj pro zajištění obrany země a nejvýznamnější krok k vybudování moderní těžké mechanizované brigády, jejíž vytvoření slíbilo Slovensko spojencům v NATO.

Podobný závazek dala také Česká republika. Ta sice začala nové pásové obrněnce vybírat už před lety, ale stále nemá vítěze. Česká ministryně obrany Jana Černochová nedávno avizovala, že rozhodnutí padne v nejbližších týdnech.

Slovensko přitom začalo oficiálně s výběrem obrněnců teprve loni na jaře. Bratislava avizovala, že chce obrněnce nakoupit formou vláda-vláda a oslovila přímo několik zemí, kde se obrněnce vyrábějí.

Hodnotící komise pak seřadila nabídky. Za nejvhodnější označila vozidla CV90 s 30mm a 35mm kanónem od švédského výrobce BAE Systems/Hägglunds AB. Obrněnce CV90 slouží už v sedmi zemích: Dánsku, Estonsku, Finsku, Norsku, Švédsku, Švýcarsku a Nizozemsku.

Na dalších místech se umístila španělská nabídka s vozidlem ASCOD od amerického výrobce General Dynamics European Land Systems (GDELS), dále pak maďarská nabídka vozidla LYNX KF41 německého výrobce Rheinmetall a na posledním pak polská nabídka na obrněnce BORSUK od výrobce PZG. Tedy až na polského výrobce prakticky stejní uchazeči jako v případě českého tendru.

Na projektu a vyhodnocení se podílel tým složený z přibližně 60 odborníků.

Dalším krokem bude nyní příprava mezivládní dohody mezi slovenskou a švédskou vládou. Podepsat ji chce Bratislava ještě do konce letošního roku. První obrněnce by měli slovenští vojáci dostat už v roce 2025 a hlavní dodávky se mají uskutečnit v rozmezí let 2026 až 2028.

„Primárním subkontraktorem bude státní společnost ZTS - SPECIÁL a z projektu budou dlouhodobě profitovat další desítky slovenských státních a soukromých společností,“ dodal ministr obrany Jaroslav Naď.

inc natoaktual.cz
zpět na článek