natoaktual.cz

Armáda získá přístup k exkluzivnímu systému utajené satelitní komunikace

30. dubna 2022  7:29
Ministerstvo obrany pronajalo zabezpečené satelitní pásmo pro komunikaci vojáků v zahraničních misích. Službu obraně zajistí norská společnost Airbus Defence and Space. Za patnáctileté trvání smlouvy obrana zaplatí zhruba miliardu korun.  

ilustrační snímek | foto: Armáda ČR

Přijetí norské nabídky bylo zřejmě jedinou možností, jak zajistit utajenou komunikaci vojáků v zahraničních misích příštích letech. A platila jen do konce dubna.

„Je pravděpodobné, že v horizontu následujících pěti až sedmi let žádné dostupné pásmo UHF nebude k dispozici. Proto jsme museli jednat rychle,“ uvedl náměstek pro vyzbrojování a akvizice Lubor Koudelka.

Smlouvu na patnáctiletý pronájem zabezpečeného satelitního pásma UHF pro systém taktické komunikace TACSAT podepsal v pátek s ředitelem společnosti Airbus Defence and Space Andersem Øygardenem, informovalo ministerstvo obrany na svých stránkách.

Podle Koudelky ministerstvo obrany prověřovalo i jiné alternativy pronájmu prostřednictvím EU, NATO a členských zemí, ty ale bohužel nebyly dostupné. A za nerealizovatelné označil také vybudování vlastní kapacity. Hodnota zakázky činí zhruba 1,1 miliardy korun bez DPH, smlouva počítá s délkou trvání na 15 let, tedy do roku 2037.

Armáda ČR o systém TACSAT dlouhodobě usiluje a naléhavost pořízení systému ještě více vzrostla po ruské invazi na Ukrajinu letos v únoru.

TACSAT je vojenská komunikační síť, kterou tvoří radiostanice pro zabezpečení utajené komunikace na taktickém stupni velení. Služba se vyznačuje vysokou flexibilitou spojenou s okamžitým navázáním spojení s jednotkou za pohybu i při vedení bojové činnosti.

Umožňuje také spojení pro nasazené jednotky v členitém terénu, městské zástavbě a na vzdálenost přesahující dosah běžné radiové komunikace.

Čeští vojáci jsou už vybaveni terminály a radiostanicemi, které v TACSAT umí pracovat, nicméně dosud neměli k dispozici poměrně exkluzivní UHF satelitní pásmo pro fungování.

„Systém bude sloužit primárně pro zajištění bezpečnosti našich vojáků nasazených v zahraničních operacích v Pobaltí, v Africe, ale také na Slovensku, kde od dubna působí mnohonárodní bojové uskupení NATO,“ uvedl Koudelka.

Podle ministryně obrany Jany Černochové vojáci během svého nasazení v zahraničí plní náročné úkoly a potřebují komunikační systém, který bude bezpečný.

„Ve svém Desateru pro obranu jsem si jako jeden z důležitých úkolů stanovila zlepšení akvizičních procesů. Rychlost a efektivita, s jakou se podařilo tuto důležitou smlouvu uzavřít, svědčí o tom, že když máme finanční prostředky a dokážeme rychle reagovat, věci se prostě začnou hýbat,“ ocenila.

inc natoaktual.cz
zpět na článek