natoaktual.cz

Německé stíhačky prolétly nad Jeruzalémem. Poprvé od první světové války

18. října 2021  15:24
Společný přelet německých a izraelských stíhaček nad Jeruzalémem jako symbol partnerství a silné gesto upevnění vzájemných vztahů. Poprvé po sto letech, poprvé od první světové války, připomínají izraelské deníky. A jako důkaz hlubší spolupráce vrcholící rozsáhlé společné letecké cvičení v Negevské poušti.  

Velitel německé Luftwaffe Ingo Gerhartz v Eurofighteru (dole) a jeho izraelský protějšek Amikam Norkin ve stroji F-15 "Baz“ během společného symbolického přeletu německých a izraelských stíhaček nad Jeruzalémem | foto: Bundeswehr

Izraelsko-německé vztahy jsou na nebývalé úrovni. Před rokem v létě izraelské vojenské letouny cvičily nad Německem a v symbolickém uctění památky obětí holocaustu podnikly přelet nad památníkem obětí koncentračního tábora v Dachau a letištěm Füerstenfeldbruck, kde v roce 1972 palestinští teroristé zabili 11 izraelských olympioniků.

Teď na oplátku letouny německé Luftwaffe cvičí až do konce října přímo v Izraeli. Berlín na izraelskou základnu Uvda v Negevské poušti vyslal 160 vojáků a 6 letounů Eurofighter Typhoon.

Jeden navíc dostal speciální zbarvení, symbolizující přátelství mezi vzdušnými silami obou zemí. Stroj s trupovým číslem 31+37 nese vyobrazení vlajek a znaků obou zemí a také příznačný název “Orlí hvězda“.

„Naše odpovědnost nevyprchá. Věčný plamen vzpomínek nesmí zhasnout,“ prohlásil velitel německého letectva Ingo Gerhartz v jeruzalémském památníku Jad Vašem, kde společně se svém izraelským protějškem Amikamem Norkinem v neděli uctili oběti holocaustu. „Stále cítíme utrpení židovských obětí šoa… Nikdy více,“ řekl s použitím hebrejského výrazu pro holocaust.

Jen pár hodin po obřadu pak novou kapitolu vzájemných vztahů stvrdili osobně v kokpitech bojových strojů během společného přeletu německých a italských stíhaček nad Jeruzalémem. Formace letounů se objevila mimo jiné nad budovou Knessetu i dalšími institucemi.

A stroje v čele formace osobně pilotovali oba generálové. Gerhartz v kokpitu Eurofighteru a Norkin zase ve stroji F-15 „Baz“. Pok po boku. Izraelské deníky připomněly, že to bylo poprvé od první světové války, co se německé bojové letouny pohybovaly na nebi nad tímto městem.

„Přelet představuje partnerství a silné vztahy mezi vzdušnými silami i oběma zeměmi a také závazek pokračovat se spolupráci v budoucnosti,“ uvedla v oficiálním prohlášení izraelská armáda.

Německé letouny zůstanou v Izraeli až do konce října. V rámci nadnárodního leteckého cvičení „Blue Flag“ (Modrá vlajka) se zapojí do cvičných operací také letci z USA, Británie, Itálie, Francie, Řecka a Indie.

inc natoaktual.cz
zpět na článek