natoaktual.cz

Minuta týdne: útok na Nagasaki, olympiáda pod dohledem a rozdělení Berlína

12. srpna 2021  10:53
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 9. do 15. srpna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

9. srpna 1945 byla svržena atomová bomba na japonské Nagasaki. Po náletu na Hirošimu, o tři dni dříve, šlo o krok k bezpodmínečné kapitulaci Japonska. Nagasaki představovalo jedno z vojensky významných míst – s velkým námořním přístavem a rozvinutým průmyslem, včetně výroby munice a dalšího vojenského vybavení.

Zdroj: History.com

10. srpna 2004 zahájilo NATO radarové hlídky v rámci Olympijských her v Řecku. Na tento účel se využívají alianční letadla AWACS, které poskytují dohled a včasné varování pro obranné účely.

Zdroj: NATO

11. srpna 2003 převzalo NATO vedení mise ISAF v Afghánistánu. Jednalo se o první misi Aliance mimo území Evropy a Severní Ameriky. Mise měla za cíl podporu bezpečnostních složek Afghánistánu a zajištění stability země. Skončila v roce 2014, kdy ji nahradila operace Resolut Support - Rozhodná podpora.

Zdroje: NATO, CFR

12. srpna 1940 vznikla v Británii 1. československá smíšená brigáda pod velením brigádního generála Bedřicha Neumanna. Kromě samotného výcviku bylo úkolem jednotky zajišťovat strážní službu, ochranu letišť nebo záchranné práce.

Zdroj: VHÚ

13. srpna 1961 začala stavba Berlínské zdi. Bariéra rozdělovala dnešní Německou spolkovou republiku na dvě části – západní a východní blok. Začátek demolice zdi v roce 1990 byl pak cestou ke znovusjednocení Německa.

Zdroj: berlin.de

14. srpna 2004 byla spuštěna Počáteční výcviková mise NATO v Iráku - Training Implementation Mission. Jejím cílem byla podpora dočasné irácké vlády při obnově země v podobě provádění výcviku ozbrojených složek a ustanovení vztahů mezi iráckou vládou a koaličními partnery.

Zdroj: natoaktual.cz

15. srpna 2001 odsouhlasilo NATO vyslání mírových sil do Makedonie. Cílem bylo odzbrojení etnických albánských rebelů a podpora mírového úsilí.

Zdroj: NY Times

luc natoaktual.cz
zpět na článek