natoaktual.cz

Vracíme se k normálu, hlásí armáda a chystá mezinárodní cvičení návodčích

20. května 2021  12:31
Kvůli pandemii koronaviru armáda loni prakticky zrušila všechna plánovaná cvičení. Teď se vrací k normálu a připravuje cvičení leteckých návodčích Ample Strike s účastí sedmi zahraničních armád. Američané do něj vyšlou bezpilotní stroj Reaper.  

Letecký návodčí v akci | foto: Armáda ČR

Tradiční mezinárodní cvičení Ample Strike odstartuje na vrtulníkové základně u Náměště nad Oslavou 30. srpna a potrvá až do 19. září. Má především prověřit předsunuté letecké návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení.

„Cvičení je zaměřeno na sladění procedur předsunutých návodčí s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí,“ uvedl ředitel cvičení Aleš Cápal.

Ample Strike patří tradičně mezi největší vojenská cvičení na českém území. Letečtí návodčí v misích fungují pro piloty bojových letounů, vrtulníků i dělostřelce doslova jako oči na zemi. Rozhodují a zodpovídají za to, že letecká munice dopadne přesně na zaměřený cíl.

Nedílnou součástí je také prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám. Piloti si procvičí také doplňování paliva za letu a úkoly přímé letecké podpory.

MQ-9 Reaper

Bezpilotní stroj vyrábí americký General Atomics. Poprvé vzlétl v roce 2001, ve službě amerického letectva je od roku 2007. Stroje používají take tajné služby včetně CIA nebo pohraniční stráž a také NASA. Ve výzbroji mají stroje také Francie, Británie, Itálie, Nizozemsko a Španělsko.

  • Posádka: 0, na dálku ovládají 2 osoby
  • Délka: 11 m
  • Rozpětí: 20,1 m
  • Výška: 3,8 m
  • Hmotnost: 2,2 t
  • Max. vzletová hmotnost: 4,7 t
  • Pohon: 1× turbovrtulový motor
  • Max.rychlost: 482 km/h
  • Cest.rychlost: 310 km/h
  • Dolet: 1 852 km
  • Dostup: 15,2 km
  • Operační výška: 7,5 km
  • Výdrž: 30/14 hodin (s plnou výzbrojí)
  • Výzbroj: střely vzduch-země AGM-114 Hellfire, pumy GBU-12 Paveway II nebo GBU-38 (JDAM)

Zdroj: General Atomics

Kromě české armády se do něj zapojí vojáci sedmi aliančních armád – Maďarska, Německa, Nizozemska, Slovenska, Slovinska, Spojených států a Velké Británie. Pětistovku českých vojáků by měly doplnit dvě stovky zahraničních.

Američané do cvičení kromě létajícího tankeru pro doplňování paliva za letu nasadí také bezpilotní stroj MQ-9 Reaper.

Vojáci budou během cvičení využívat především vojenský prostor Boletice, základnu v Bechyni, 22. základnu vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou, 21. základnu taktického letectva Čáslav, 26. pluk velení, řízení a průzkumu ve Staré Boleslavi a letiště v Pardubicích.

Z letecké techniky se kromě českých armádních vrtulníků Mi-35/24, Mi-171 a letounů L-159 zapojí maďarský letoun Jas-39 Gripen, německé letouny Learjet a PC-9M, slovinský letoun L-39 Albatros nebo letoun PC-9M.

Ve spojeneckých armádách NATO mají předsunutí letečtí návodčí dlouholetou tradici, v Armádě České republiky nepočetná jednotka vznikla v roce 2001. Od té doby ale díky bohatým bojovým zkušenostem a získanému renomé dosáhla špičkové úrovně a oceňují ji i spojenci.

Návodčích jsou v malých armádách, jakou je i ta česká, jen desítky, tedy často méně než příslušníků speciálních jednotek. Jejich odbornost patří v armádě k nejrizikovějším a kvůli tomu, jejich bezpečnosti i budoucím misím velení jejich identitu i počet úzkostlivě tají.

V současných asymetrických konfliktech, jako v Afghánistánu, jsou návodčí přímo v boji v sestavě pozemní jednotky nebo v takzvané zajišťovací skupině na předsunutém stanovišti.

Pro případ tradičního konvenčního válečného konfliktu jsou však systematicky cvičení i k práci na území nepřítele. Musejí umět třeba v civilu proniknout na nepřátelské území, orientovat se v neznámé zemi i splynout s místními lidmi, najít cíl a zaměřit jej.

Bojové zkušenosti čeští návodčí sbírali především v Afghánistánu, kde „působili“ na faktické cíle. Naváděli na cíle americké letouny F-15, F-18, legendární bitevníky A-10 Thunderbolt nebo bezpilotní letouny Predator se střelami naváděnými laserem.

inc natoaktual.cz
zpět na článek