natoaktual.cz

Slovinští "rorýsi" se opět vracejí na Dny NATO v Ostravě

12. března 2021  13:03
Slovinsko je třetím potvrzeným zahraničním účastníkem letošních Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Diváci se mohou těšit na dvojici cvičných turbovrtulových letounů PC-9M Hudournik („rorýs“).  

PC-9M Hudournik slovinského letectva | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Slovinsko patří už mezi tradiční účastníky akce na letišti Leoše Janáčka Ostrava. Poprvé se účastnilo v roce 2012.

Letos Slovinsko potvrdilo účast dvojice letounů PC-9M, které mohli návštěvníci v předchozích letech vidět jak ve vzduchu, tak na stojánce v rámci statických ukázek.

Dny NATO v Ostravě

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 18. a 19. září. Vstup na akci je zdarma.

Loni se akce kvůli pandemii koronaviru uskutečnila ve zvláštním režimu bez diváků.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Rekord v návštěvnosti je 225 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

„Tvoří páteř slovinského letectva. Ačkoli nedosahují rychlostních parametrů silných proudových letounů, i lehká turbovrtulová letadla mají svoje místo ve výzbrojích současných armád, kde často slouží jako výcvikové letouny,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které tradiční akci 18. a 19. září na mošnovském letišti organizuje.

Jak dodal, díky svým výborným manévrovacím schopnostem jsou navíc velmi vhodné pro operace v prostředí slovinských velehor.

PC-9M Hudournik (“rorýs“) je lehký turbovrtulový letoun z dílen švýcarské firmy Pilatus. Řada armád letouny využívá k leteckému výcviku před přechodem na výkonnější proudové stroje. Slovinské letouny jsou vybaveny i pro vyzbrojení a mohou plnit lehké bojové mise včetně úderů na pozemní cíle.

Stroj byl vyvinut v 80. letech minulého století, od roku 1997 se vyrábí ve vylepšené verzi PC-9M. Designem přímo navazuje na svého předchůdce PC-7, oproti němu je však vybaven výkonnějším motorem, větším kokpitem či novým profilem křídel.

Díky své spolehlivosti a nízkým provozním nákladům je letoun oblíben nejen mezi vojenskými letectvy napříč celým světem, ale také u civilních operátorů. Letoun mimo jiné posloužil jako základ pro vývoj Beechcraft T-6A Texan II, který využívá americké letectvo a námořnictvo.

Do dnešního dne bylo vyrobeno více než 250 kusů letounu, které kromě Slovinska slouží také v Bulharsku, Chorvatsku, Irsku, Mexiku nebo Thajsku.

Kromě Slovinska účast na letošních Dnech NATO v Ostravě potvrdili Kanaďané s letounem CF-188 Hornet a Švédsko, které bude speciálním partnerem ročníku.

ivn, inc natoaktual.cz
zpět na článek