natoaktual.cz

Kanada potvrdila účast na Dnech NATO v Ostravě. Vyšle bojový letoun Hornet

26. února 2021  13:01
Kanadský nadzvukový letoun CF-188 Hornet je první potvrzenou zámořskou účastí na letošních zářijových Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR. Po loňské odmlce půjde o třetí účast kanadského Královského letectva na akci.  

Letoun CF-188 Hornet kanadských vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Ač se představí již potřetí, účast Kanady stále vnímáme jako jedinečnou, nejen kvůli logistickým překážkám, které plynou ze vzdálenosti mezi našimi státy, kanadské stroje se evropských veřejných akcí účastní velmi zřídka,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které tradiční akci 18. a 19. září na mošnovském letišti organizuje.

Dny NATO v Ostravě

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 18. a 19. září.Vstup na akci je zdarma.

Loni se akce kvůli pandemii koronaviru uskutečnila ve zvláštním režimu bez diváků.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Rekord v návštěvnosti je 225 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Kanada se prezentovala na Dnech NATO již dvakrát, a to v letech 2017 a 2019, kdy prezentovala svou verzi návštěvníkům dobře známého letounu F/A-18 Hornet. „Právě symbolicky na Dnech NATO je takto demonstrována silná transatlantická vazba mezi Kanadou a evropskými spojenci,“ dodal Pavlačík.

Letoun CF-188 je speciální kanadskou verzí amerických strojů F/A-18 Hornet. Ty byly zkonstruovány na konci 70. let minulého století a primárně sloužily a slouží jako víceúčelové palubní letouny pro letadlové lodě námořnictva USA. 

Díky svým kvalitám ale našly uplatnění ve výzbroji dalších států. Kromě Kanady například ve Finsku, Švýcarsku, Austrálii nebo Španělsku.

Kanadská verze Hornetu se mimo jiné vyznačuje takzvaným „falešným kokpitem“, který je namalován zespodu trupu. To má zmást protivníka při vzdušných soubojích. 

Kanadské letectvo tyto letouny nasadilo při úderech proti režimu Muammara Kaddáfího v Libyi nebo naposledy do bojů proti takzvanému Islámskému státu v Iráku a v Sýrii. 

V současnosti se účastní nebojových misí v Evropě v rámci ochrany vzdušného prostoru spojenců v Pobaltí či Rumunska.

iz natoaktual.cz
zpět na článek