natoaktual.cz

Kdo není v Emirátech, jako by neexistoval, tvrdí české obranné firmy

21. února 2021  20:01
Pokud chcete ve zbrojním a obranném průmyslu uspět na trzích Středního a Blízkého východu, neměli byste tady chybět. Veletrh IDEX v emirátu Abú Dhabí je největším a nejdůležitějším. V době covidu dvojnásob. České firmy se zde proto prezentují v rekordním počtu.  

Abú Dhabí | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Na ploše 130 tisíc metrů čtverečných se tady prezentuje hned tisíc firem z celého světa, včetně těch největších globálních hráčů. Během následujících dní expozici navštíví přes 150 oficiálních delegací.

„Je to primární místo pro celý blízkovýchodní trh. Tady se vedou veškerá jednání a uzavírají kontrakty. Kdo chce uspět na tomto trhu, měl by tady být,” řekl náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný.

A Česká republika zde má i přes logistické komplikace dosud rekordní zastoupení. Na 25 firem.

Na žádné podobné akci ve světě jich nebylo v posledních letech více. Důvodem je podle Kopečného doslova hlad po skutečných osobních jednáních. „Ty kontrakty se musí dotahovat nejen přes digitální komunikační platformy, ale osobním jednáním, aby se vyjasnily některé detaily, které v tomto byznysu prostě nejdou vyřídit jinak,” dodal.

Světová premiéra české houfnice Dita

Mamutí přehlídka nejnovějších obranných technologií začala v neděli za extrémně přísných hygienických a protiepidemiologických opatření. Pro vstup je nutný negativní PCR test ne starší 48 hodin.

Hned první den jen samotné Spojené arabské emiráty podepsaly kontrakty za 1,36 miliardy dolarů, tedy v přepočtu za 29 miliard korun.

Mezi světové premiéry přispěla česká společnost Excalibur Army z holdingu CSG. V Abú Dhabí představuje novou kolovou kanonovou houfnici DITA 155 mm na podvozku Tatra. Obsluhu houfnice obstarává díky vysokému stupni automatizace pouze dvoučlenná osádka.

Systém musela firma do Emirátů přepravit letecky. “Všechny procedury, které jsou k převozu vojenského materiálu potřeba, jsou dnes kvůli koronaviru ještě komplikovanější,” konstatoval ředitel rozvoje a obchodu šternberské společnosti Pavel Doško.

Firma tady ale podle něj chybět nesmí. Místo na letošní IDEX si musela společnost kvůli enormnímu zájmu vystavovatelů rezervovat už před dvěma roky. A už nyní má rezervace na dva roky dopředu.

„Na trhu je sice mnoho konkurenčních řešení 155 mm děl. Naše nabídka je z nich ale nejvyspělejší a nejvíce automatizovaná. To zvláště v budoucnu, když se nároky na osádku zvyšují, bude výhoda,” dodal.

Další úspěch světového hráče ze Starého Města

Úspěšný start na veletrhu zaznamenala společnost Ray Service ze Starého Města u Uherského Hradiště.

Světový výrobce kabelových svazků a hi-tech senzorů, který dodává součástky například do letounů Airbus a Boeing či nejrychlejšího sériově vyráběného automobilu světa Aston Martin Valkyrie, podepsal memorandum o spolupráci se saúdskou společností specializující se na podobné produkty.

„Veletrh není jen o interakci se zástupci vlád, ale o komunikaci s firmami, které jsou třeba z Rijádu nebo Ammánu. S těmi je potřeba navázat spolupráci, ty znají, jak fungují zdejší akviziční systémy a co poptává jejich armáda,” řekl náměstek Kopečný.

Aero dodá celou letku nových cvičných letounů L-39NG do Vietnamu

Velké plány má také Aero Vodochody. Na veletrhu představuje svůj nejnovější letoun L-39NG. „Loni jsme stroj úspěšně certifikovali a chceme ho představit všem zákazníkům,” uvedl Jakub Hoda z Aera.

Firma má už několik kontraktů na dodávky nových letounů například do Senegalu nebo čerstvě do Vietnamu. O dalších zástupci firmy zatím nechtějí hovořit. Nicméně zájem států na Středním a Blízkém východě o nástupce legendárního stroje Albatros je obrovský. Jednat bude firma například s velitelem letectva Spojených arabských emirátů. „Zájem o naši platformu L-39NG potvrdil už několikrát, snažíme se mu stroj představit a nastavit další formu spolupráce,” nastínil.

Vzhledem k situaci s šířením koronaviru, kdy se většina veletrhů ruší a není možné běžně cestovat, ale využívá firma IDEX k setkání i s dalšími obchodními partnery a zákazníky z Asie, Afriky i z Evropy.

Lubomír Světnička natoaktual.cz
zpět na článek