natoaktual.cz

Vláda 10 miliard armádě nevrátila. Bez nemocného Metnara ne, řekl Babiš

25. ledna 2021  19:01
Vláda na pondělní poslední řádné lednové schůzi opět nerozhodla o vrácení 10 miliard korun ministerstvu obrany, ačkoliv opakovaně slíbila, že tak do konce ledna učiní. Důvodem má být podle premiéra Babiše neúčast ministra obrany Metnara, který onemocněl koronavirem a nepřipojil se kvůli svému zdravotnímu stavu k jednání kabinetu.  

Premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar na veletrhu obranných technologií IDET v Brně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Pondělní jednání vlády bylo posledním řádným termínem, kdy vláda mohla splnit slib, který dala. Tedy, že vrátí armádě 10 miliard korun, které loni výměnou za podporu komunistů při hlasování o státním rozpočtu přesunula do rezervy. Ve středu by se ještě měla konat mimořádná schůze.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se však v pondělí ze zdravotních důvodů nepřipojil k jednání vlády formou videokonference. „S ohledem na aktuální zdravotní stav se pan ministr Metnar k jednání vlády nepřipojí,“ avizoval mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Ministr obrany je od minulého týdne v karanténě kvůli pozitivnímu testu na covid-19. Ještě v pátek Metnar uvedl, že se k jednání na dálku připojí.

Deset miliard? Co by za ně česká armáda mohla okamžitě pořídit

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že pokud se ministr obrany jednání účastnit nebude, vláda vrácení miliard armádě neprojedná. Ministři za ČSSD ale podle vicepremiéra Jana Hamáčka byli připraveni pro přesun peněz hlasovat.

„My jsme s premiérem společně slíbili, že to bude do konce ledna, dnes máme poslední termín, věřím, že slib bude naplněn, všichni ministři za sociální demokracii jsou připraveni pro tento přesun hlasovat,“ uvedl před jednáním vlády šéf ČSSD Hamáček.

Ministerstvo obrany již dříve potvrdilo, že má materiál pro převod peněz připraven. Obecně se očekávalo, že právě dnešní jednání vlády se bude převodem zabývat. A nasvědčovala tomu i chystaná návštěva premiéra Babiše s šéfkou financí Alenou Schillerovou u 4. brigády rychlého nasazení v Žatci.

Ta se měla uskutečnit v pondělí ráno ještě před jednáním vlády. Byla však záhy zrušena kvůli onemocnění ministra Metnara. Ten před časem několikrát uvedl, že kvůli případným škrtům v obranných výdajích by rezignoval.

Podle předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by o navrácení 10 miliard armádě nemělo rozhodovat, zda se ministr připojí k videokonferenci. „Armáda odvádí v koronavirové krizi skvělou práci. Za odměnu ji vláda plivla do obličeje kvůli bolševikům a teď ji dále udržuje v nejistotě pseudodůvodem. Styďte se,“ uvedla v reakci na twitteru.

Podle někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO a náčelníka generálního štábu Petra Pavla se občané mohou na vojáky spolehnout. Upozornil, že pomáhají nejen při pandemii, ale zároveň plní úkoly v zahraničních misích a připravují se k obraně země. „Úlohou politiků je vytvořit vojákům podmínky, aby tyto úkoly mohli kvalitně plnit. Mohou se na ně spolehnout? Bez zdrojů a podpory to nejde,“ konstatoval.

Zkrácení armádního rozpočtu o 10 miliard si v prosinci vymínili komunisté za to, že podpoří státní rozpočet. Už ve čtvrtek má přitom hnutí ANO s KSČM jednat o naplňování takzvané toleranční dohody, na jejímž základě KSČM menšinový kabinet podporuje.

POZNÁMKA: Komunisté jednou rukou ukazují Kimovu sílu, druhou škrtí obranu

Zatímco v celkových výdajích státu ve výši 1,8 bilionu korun je 10 miliard zlomkem procenta, pro armádu jde o klíčovou sumu pro modernizaci. Ministerstvo obrany by po slíbeném přesunu peněz zpět mělo letos hospodařit s 85,4 miliardami korun. Z toho na investice do modernizace má být vyčleněno až 25 miliard.

Zhruba 15 miliard je na splátky již uzavřených smluv a inkriminovaných 10 miliard na další plánované klíčové nákupy - pásové obrněnce, protivzdušná obrany a další.

Bez desetimiliardové sumy by ministerstvo muselo omezit právě investice do modernizace armády. Zároveň by byl ohrožen slib vlády, že bude letos na obranu obranu 1,4 procenta HDP. Rovněž by se vzdálil závazek České republiky spojencům z NATO, že země bude v roce 2024 dávat na obranu 2 procenta HDP.

inc natoaktual.cz
zpět na článek