natoaktual.cz

Tisíce amerických vojáků už nedorazí. Z velkého cvičení zbylo torzo

16. března 2020  18:53
Mělo to být největší cvičení amerických sil v Evropě za posledních 25 let. Přes Atlantik mělo bleskově dorazit 20 tisíc vojáků i s těžkou technikou. Kvůli rychlému šíření nového koronaviru však americké velení přistoupilo k razantním opatřením a z původně plánované zkoušky na obranu evropských spojenců zbylo jen torzo.  

Americké jednotky na cvičení Defender Europe v Polsku | foto: MON

Do cvičení „Defender Europe 20“ se prakticky po celé Evropě mělo zapojit 37 tisíc vojáků ze zemí NATO a partnerských států. Američané chtěli původně přes Atlantik rychle nasadit na 20 tisíc vojáků a 13 tisíc kusů techniky včetně tanků a obrněnců.

FOTOGRAFIE

Americké jednotky na cvičení Defender Europe v Polsku
Vykládka americké techniky v německém přístavu Bremerhaven
Americká technika připravená v texaském přístavu Beaumont na transport po moři...
Americké jednotky na cvičení Defender Europe v Polsku

Hlavní část se měla uskutečnit na přelomu dubna a května. Přesuny techniky a části sil začaly ale už koncem února. Jenže kvůli rychlému šíření nového koronaviru je během pár dnů všechno jinak.

„Veškerý pohyb personálu a vybavení ze Spojených států do Evropy byl zastaven,“ uvedlo velitelství amerických sil v Evropě (EUCOM). „Zdraví, bezpečnost a připravenost naší armády, civilistů a rodinných příslušníků jsou naším prvořadým zájmem,“ konstatoval vrchní velitel amerických sil v Evropě Tod Wolters.

Americké jednotky, které už na cvičení přes oceán přicestovaly, se zapojí do cvičení v omezené míře. Jde zhruba o 6 tisíc vojáků včetně velitelství divize a bojového týmu obrněné brigády, která je už prakticky rozmístěna ve výcvikovém prostoru v Polsku.

USA zkusí bleskovou obranu Evropy. Přes moře vyšlou 20 tisíc vojáků

„Předpokládáme, že povede se spojenci v rámci modifikovaného cvičení dělostřelecké a jiné kombinované cvičené akce,“ píše se v pondělním oznámení EUCOM.

Další americké jednotky, které již byly rozmístěny po Evropě na další dílčí cvičení v rámci Defender Europe, se vrátí zpět do Spojených států. Všechna další dílčí cvičení jako Dynamic Front, Joint Warfighting Assessment, Saber Strike a Swift Response se totiž podle amerického velení vzhledem k situaci ruší.

Americké síly v Evropě

Od roku 2017 jsou v Evropě tři americké takzvané brigádní bojové týmy (ABCT  Army Brigade Combat Teams).

V roce 2013 americká armáda stáhla z Evropy prakticky všechny tanky a obrněnce. Měla tak skončit sedmdesát let trvající poválečná éra masivní americké přítomnosti v Evropě. V době svého vrcholu během takzvané studené války bylo především v Německu rozmístěno až 20 amerických obrněných divizí, tedy 6 000 tanků.

Ještě v roce 1980 bylo v Evropě 200 tisíc amerických vojáků. V současnosti je to zhruba 30 tisíc.

Američané dosud z plánovaného počtu do Evropy přepravili po moři asi 3 000 kusů techniky. Dalších 9 000 vozidel bylo připraveno amerických armádních předsunutých skladech v Belgii a v Německu. Další technika zatím z USA připlouvat nebude. Transportní lodě už nebudou v belgických a nizozemských přístavech vykládány a zamíří zpět.

Americké oznámení o výrazném omezení přichází po intenzivních konzultacích se spojenci. Už na sklonku minulého týdne německý Bundeswehr avizoval, že vzhledem k šíření onemocnění COVID-19 ruší podstatnou část své účasti na cvičení.

Německo přitom hrálo ve scénáři cvičení hlavní logistickou úlohu pro přijetí amerických sil a další přesuny jednotek do dalších koutů Evropy.

Jasné taky není zapojení českých vojáků. Armáda plánovala vyslat vojáky 7. mechanizované brigády do dílčí fáze v Polsku. Ta měla být podle brigádního generála Seana Bernabeho ze štábu amerických pozemních sil v Evropě jedním z epicenter cvičných operací a Češi měli sehrát roli podpůrných rotačních sil.

Předběžně se počítalo s asi sedmdesátkou vojáků této těžké brigády a doposud blíže neupřesněným počtem techniky. Po rozhodnutí o výrazném omezení cvičení nyní podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové čeští vojáci čekají, zda budou do Polska nakonec povoláni.

inc natoaktual.cz
zpět na článek