natoaktual.cz

V Haagu začíná soud za sestřelení malajsijského letounu nad Ukrajinou

9. března 2020  11:08
U obvodního soudu v nizozemském Haagu začíná v pondělí proces se třemi Rusy a jedním Ukrajincem, obžalovanými ze sestřelení letu MH17 malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou v létě 2014. Obžaloba čtveřici viní ze zabití 298 lidí na palubě stroje Boeing.  

Proruští ozbrojenci na místě zřícení malajsijského letounu poblíž Hrabove na východě Ukrajiny | foto: OBSE

Čtveřice obžalovaných k soudu ovšem osobně nedorazí. Na místě je budou zastupovat právníci.

Malajsijský letoun Boeing 777 letu MH17 se zřítil v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny v létě 2014 v době, kdy v oblasti zuřily boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty podporovanými Moskvou. Při tragédii zahynulo všech 298 lidí na palubě. Většinu cestujících tvořili právě Nizozemci.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska v květnu 2018 konstatoval, že letoun sestřelila raketa Buk odpálená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálená z okolí obce Pervomajskyj jižně od města Snižne. Tento prostor byl tehdy pod kontrolou proruských separatistů.

Moskva vinu odmítá a tvrdí, že odpovědnost za sestřelení letounu nese ukrajinská armáda. Moskva zpochybňuje rovněž objektivitu mezinárodního vyšetřování, vedeného bez ruské účasti.

Vyšetřovatelé loni v červnu z odpovědnosti obvinili první čtyři osoby, kteří zastávali vysoké funkce u proruských separatistů na východě Ukrajiny. Později pak vyšetřovací tým zveřejnil obsah telefonických rozhovorů mezi povstaleckými veliteli a vysoce postavenými ruskými představiteli, které podle nich dokládají ruský vliv na dění v povstalecké oblasti.

Před soudem mají stanout Rusové Igor Girkin, známý jako „Strelkov“, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Girkin je bývalým důstojníkem ruské kontrarozvědky FSB a v povstaleckém Donbasu v době neštěstí působil jako „ministr obrany“. Velkoruský monarchista a pravoslavný fundamentalista se později Moskvě znelíbil a byl povolán zpět do Ruska.

Dubinskij, údajně agent ruské tajné služby GRU a šéf povstalecké rozvědky, si podle investigativní platformy Bellingcat objednal dodání komplexu Buk povstalcům. Zajišťoval rovněž

přepravu na Ukrajinu a transport zpět do Ruska. Jeho skupina údajně sehrála klíčovou roli v rozhodnutí o sestřelení letadla. Pulatov pak byl podle vyšetřovatelů jedním z velitelů rozvědky separatistů a Charčenko velel průzkumnému praporu.

Zprávu o zahájení procesu s prvními čtyřmi obžalovanými přivítala řada západních představitelů. „Vítám zahájení trestního řízení. Tento proces je důležitým milníkem v úsilí o zajištění spravedlnosti pro 298 obětí a jejich rodiny,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg. Nizozemský právní systém má podle něj plnou důvěru ohledně nezávislosti a profesionality.

inc natoaktual.cz
zpět na článek