natoaktual.cz

Budeme ve spojení, dohodli se vojenští velitelé Ruska a NATO

4. června 2019  8:01
Vojenské komunikační linky mezi NATO a Ruskem zůstanou otevřené. Dohodli se na tom v pondělním telefonickém rozhovoru nový vrchní velitel sil NATO Tod Wolters a náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov.  

Americký generál Tod Wolters | foto: USAF

Telefonní rozhovor mezi oběma generály potvrdila bruselská centrála NATO i ruské ministerstvo obrany. „Oba velitelé si vyměnili názory na vojenskou politickou situaci v Evropě, na současný stav vztahů Ruska a NATO a na otázky transparentnosti vojenských aktivit,“ uvedlo v krátkém prohlášení ruské ministerstvo.

Podle velitelství NATO oba generálové souhlasili s pokračováním kontaktů a dohodli se, že „budou nadále využívat vojenské komunikační linky“. Právě komunikace na vojenské úrovni by podle Aliance měla pomoci předcházet případným nedorozuměním či možným incidentům při vojenských akcích. „Telefonní rozhovor odráží prioritu NATO v oblasti transparentnosti a předvídatelnosti,“ uvedlo alianční velitelství.

Kd je SACEUR?

Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) je jedním ze dvou strategických velitelů a řídí Alianční velitelství pro operace (Allied Command Operations - ACO).

Zodpovídá se nejvyššímu vojenskému orgánu NATO, tedy Vojenskému výboru, za řízení všech aliančních vojenských operací. Funkci tradičně zastává Američan.

Pro amerického generála letectva Toda Wolterse jde o první takový kontakt s ruským protějškem od chvíle, kdy v květnu v čele vrchního velitelství sil NATO vystřídal svého předchůdce Curtise Scaparrottiho. Ten se s Gerasimovem kromě telefonátů loni dokonce dvakrát osobně sešel v ázerbájdžánské metropoli Baku.

Poprvé v dubnu. Tehdy šlo o první schůzku vrchních velitelů od ruské anexe Krymu v roce 2014, kdy Aliance v reakci zmrazila veškerou praktickou vojenskou spolupráci s Ruskem.

Podruhé pak v prosinci. Stejně jako při telefonických kontaktech na veřejnost proniklo jen minimum informací. I přes další kontakt se ale nedá ani v nejmenším hovořit o „normalizaci vztahů“.

Vztahy mezi Ruskem a Západem jsou na bodu mrazu od ruské anexe Krymu. Západ obvinil Moskvu ze zasahování do vnitřních záležitostí Ukrajiny, vyzbrojování proruských separatistů na východě Ukrajiny i zapojení ruských vojáků přímo do bojů. Moskva obvinění popírá. V reakci NATO posílilo obranu svých východních členů, především pobaltských zemí, Polska, Bulharska a Rumunska.

Čtyřhvězdičkový generál amerického letectva Tod Wolters po svém uvedení do funkce vyzval k rychlému posílení americké vojenské přítomnosti i bojové připravenosti v Evropě, což by podle něj mohlo spojencům přinést vůči Rusku podstatnou výhodu k odstrašení.

Vrchním velitelem NATO je bojový pilot Wolters. Pentagon žádá o posily

Za své priority jmenoval početní posílení amerických vojáků na kontinentu, vyslání dalších dvou amerických torpédoborců (v současnosti 4) a modernizaci logistické sítě a infrastruktury k urychlení přesunu hlavní bojových sil napříč Evropou směrem na východ pro případ konfliktu s Ruskem.

Jeho protějšek Gerasimov je považován za autora konceptu nových válek, označovaných jako hybridní, ve kterých se stírá hranice mezí mírem a konfliktem.

Jeho takzvaná „Gerasimova doktrína“ z roku 2013 hovoří o kontinuálním konfliktu, kdy je historie považována za nepřetržitý konflikt, v němž se pouze mění prostředky a intenzita. Od dubna 2014 je na seznamu osob, vůči kterým Evropská unie uplatňuje sankce kvůli ruským vojenským vojenským akcím na Ukrajině.

inc natoaktual.cz
zpět na článek