natoaktual.cz

Generál Pavel po třech letech končí v čele Vojenského výboru NATO

29. června 2018  16:02
Český generál Petr Pavel končí v čele Vojenského výboru NATO. Po třech letech mu v pátek vypršel mandát. Na nejvyšším vojenském postu Aliance ho vystřídá britský maršál Stuart Peach. Pavel bude v Bruselu působit ještě do poloviny července.  

Generál Petr Pavel | foto: NATO Photos

„Když jsem začal svou vojenskou kariéru, nikdy by mě nenapadlo, že by se jednoho dne Česká republika připojila k NATO, tím méně pak, že bych mohl vést vojenskou část. Bylo mi velkou ctí,“ uvedl generál Petr Pavel.

Do skončení svého závazku v listopadu 2018 bude podle ministerstva obrany působit v resortu.

Předsedou Vojenského výboru NATO, tedy nejvyšším vojenským představitelem Aliance, byl od června 2015. Jako první zástupce zemí bývalé Varšavské smlouvy a nových členských států.

Reset s Ruskem je teoreticky možný. Na tahu je Moskva, říká generál Pavel

Pavel mimo jiné se během svého působení zasadil o udržení vojenské komunikace mezi spojenci a Ruskem poté, co Aliance přerušila s Moskvou spolupráci v reakci na ruskou anexi Krymu a akce na Ukrajině.

„Udělali jsme dobrou práci, která Alianci posunula kupředu, ale přichází další,“ konstatoval Pavel.

Původně průzkumník a výsadkář působil počátkem devadesátých let jako operační důstojník v misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Velel také jednotce československých vojáků, která v Srbské Krajině vysvobodila skupinu francouzských vojáků uvězněných mezi bojujícími stranami.

Během mise dokonce padl se svými muži do zajetí. Nakonec ale třiapadesát francouzských vojáků přivedl zpátky. Za svůj čin tehdy dostal vysoká francouzská i česká vyznamenání - Řád čestné legie a medaili Za hrdinství.

Vojenský výbor

Nejvyšší vojenský orgán Aliance, sídlí v Bruselu a zpravidla dvakrát ročně se schází na úrovni náčelníků generálních štábů zemí NATO. Výbor předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe politická rozhodnutí rady.

Předsedou dosud zpravidla býval Evropan, kvůli rovnováze uvnitř hierarchie Aliance. Evropští představitelé tak mají vyvážit roli severoamerických členů, především USA. Američané totiž obsazují řadu velitelských postů včetně vrchního velitele sil NATO

Absolvoval studia na Královské akademii obranných studií v Británii a má za sebou práci v různých mezinárodních štábech. V roce 2003 například zastupoval českou armádu ve velitelství protiteroristické operace Trvalá svoboda v Tampě na Floridě a působil jako styčný důstojník na americkém velitelství protiiráckého tažení v Kataru.

V letech 2010 až 2011 byl národním vojenským představitelem na Vrchním velitelství NATO (SHAPE) v belgickém Monsu. Generální štáb vedl od roku 2012. Má hodnost armádního generála.

Výbor převezme britský maršál

Pavla v čele Vojenského výboru vystřídá Sir Stuart Peach. Podobně jako Pavel nastoupí na nejvyšší vojenský post mezi spojenci z funkce náčelníka generálního štábu. V případě Británie je to náčelník vrchního štábu vojsk. Jako příslušník Královského letectva má Peach hodnost vrchního maršála letectva.

Do služby nastoupil v roce 1977. Létal na strojích Tornado, sloužil například v Hongkongu nebo Belize a posléze velel letce RAF v německém Brüggenu.

V roce 1999 se stal velitelem vzdušných sil NATO v Kosovu, v roce 2011 zase stál v čele britských sil během intervence v Libyi. Působil také jako ředitel britského obranného zpravodajství, náčelníkem vrchního štábu britských sil je od července 2016.

inc natoaktual.cz
zpět na článek