natoaktual.cz

Ruská „špionážní“ loď zalarmovala námořnictva čtyř zemí

4. června 2018  10:21
Francouzské, britské, nizozemské i belgické námořnictvo si od pátku předávalo ke sledování ruské vojenské plavidlo, které proplouvalo od jihu kanálem La Manche. Moskva uvedla, že se průzkumná loď Jantar vracela z výzkumné mise a že reakce byla přehnaná. Londýn naproti tomu označil ruské plavidlo za špionážní.  

Ruská „špionážní“ loď Jantar proplula kanálem La Manche | foto: BAF

Ruskou průzkumnou loď Jantar od minulého týdne sledovalo při plavbě Biskajským zálivem francouzské námořnictvo. Později „stínování“ ruské lodi mířící na sever lamanšským průlivem převzali Nizozemci, Belgičané a Britové.

Ti vyslali k ruskému plavidlu z přístavu Portsmouth torpédoborec HMS Diamond a vrtulník Wildcat námořní letecké služby, protože se loď oficiálně označovaná ruskými úřady jako oceánografická a výzkumná přiblížila k britským břehům. Velení britské námořnictva ruské plavidlo označilo za špionážní.

Británie a Norsko společně zbrojí na lov nepřátelských ponorek

„Nebudeme váhat při obraně našich vod ani tolerovat jakoukoli formu agrese,“ prohlásil v reakci britský ministr obrany Gavin Williamson s tím, že se „Londýn nenechá zastrašovat“.

Ruské plavidlo Jantar je specializovaná průzkumná loď, do jejíž výbavy patří dvě dálkově ovládané miniponorky schopné přenášet obraz ze dna oceánu i sbírat materiál.

„Pro Královské námořnictvo to je rutinní záležitost a posádka je pro takové rychlé nasazení dobře vyškolená a připravená,“ uvedl velitel britského torpédoborce Ben Kéth.

Britské námořnictvo v posledních měsících doprovází prakticky každé ruské vojenské plavidlo, které se vydá lamanšským průlivem. Zatímco v roce 2010 Britové takto sledovali pouze jedinou ruskou loď, loni zaznamenali 33 případů. Experti však upozorňují, že zvýšený pohyb ruského námořnictva v oblasti je do jisté míry zapříčiněn i ruským vojenským angažmá v Sýrii.

Šéf generálního štábu britské armády před časem varoval, že Rusko by mohlo narušit komunikační a internetové kabely vedoucí po mořském dnu. Podle Stuarta Peache by to mohlo mít katastrofické dopady na ekonomiku, a Británie proto musí komunikační linie lépe chránit.

Zvýšené napětí mezi Západem a Ruskem po ruské anexi Krymu ještě umocnil nedávný případ otrávení bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery.

Ruská státní televize RT označila reakci západních zemí při doprovodu plavidla Jantar ze „přehnanou a trapnou“, když Královské námořnictvo podle ní „nasazuje torpédoborec a útočnou helikoptéru na ruskou výzkumnou loď“.

Ruská televize sice uvedla, že loď Jantar nenese žádnou výzbroj a je určena k hloubkovému průzkumu oceánů, připustila však, že patří ruské vojenské Severní flotile.

„Vracela se z jedenáctiměsíční expedice, během níž prováděla geologický a geofyzikální průzkum světových oceánů a moří,“ citovala ruská televize velitele flotily Nikolaje Jevmenova. Zapojit se měla údajně také do pátrání po zmizelé argentinské ponorce v jižním Atlantiku na sklonku loňského roku.

inc natoaktual.cz
zpět na článek