natoaktual.cz

Obrana chce vlastní průzkumný dron, dosud spoléhala na zahraniční

10. dubna 2018  21:21
Vojenský technický ústav má pro ministerstvo obrany vyvinout vlastní malý průzkumný dron s kolmým startem. Dosud se armáda v bezpilotních prostředcích spoléhala na stroje zahraniční výroby. Zakázkou pro státní podnik se má ve středu zabývat vláda.  

Bezpilotní stroj BRUS na veletrhu obranných technologií IDET v Brně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová má ve středu ve vládě informovat hned o několika připravovaných armádních zakázkách na pořízení špičkové techniky.

Vytvořit bezpilotní prostředek dostane za úkol státní podnik Vojenský technický ústav (VTÚ), který se vývojem bezpilotních strojů zabývá už dlouhou dobu. Armáda v minulosti používala z dílen podniku například bezpilotní průzkumný letoun Sojka v několika verzích nebo bezpilotní stroje sloužící jako nosiče tažných terčů při cvičných střelbách.

Ve VTÚ také před časem vyvinuli bezpilotní stroj s označením BRUS, určený pro záchranné či monitorovací operace, který už má ve výbavě česká policie.

Čeští vojáci měli od roku 2009 ve výzbroji zatím pouze malé průzkumné bezpilotní letouny RQ-11 Raven izraelské výroby. Používali je v Afghánistánu. Pak dostali od USA vyspělejší a výkonnější stroje ScanEagle.

Zatímco Raven vydrží ve vzduchu maximálně osmdesát minut a startuje se vyhozením z ruky, bezpilotní ScanEagle vážící přes dvacet kilogramů a s rozpětím přes tři metry startuje ze speciálního katapultu. S digitální kamerou a infračervenými přístroji vydrží ve vzduchu až 24 hodin. Obraz dokáže přenášet ve dne i v noci až ze vzdálenosti sta kilometrů.

Bojové drony po roce 2021

Další sadu těchto dronů plánuje armáda nakoupit asi za 200 milionů korun. Po roce 2021 chce pak vojsko nově do výzbroje pořídit i taktické bezpilotní stroje schopné nést výzbroj nebo prostředky pro elektronický boj. Do roku 2025 pak chce investovat až miliardu korun. Obrana už má připravenou studii.

Platná Koncepce výstavby české armády přitom výslovně hovoří jak o „modernizaci“ stávajících bezpilotních prostředků, tak i o pořízení nových průzkumných dronů. Jen s bojovými dosud nepočítala.

Podle expertů půjde pravděpodobně o taktické bezpilotní stroje střední velikosti, tedy menší než známé americké Predator.

Kdyby armáda takové stroje o rozpětí kolem deseti metrů a výdrži ve vzduchu kolem 20 hodin nakupovala nyní, je na trhu hned několik typů jako například americký MQ-5 Hunter nebo francouzský stroj Watchkeeper (oba na bázi izraelských strojů).

Důležité zakázky za 212 milionů

Kromě vývoje nových dronů má ministryně Šlechtová kolegy z kabinetu informovat také zakázce na vývoj přenosného zaměřovače radiových signálů DF MANPACK, modulárního generátoru radiotechnických signálů GERASIM, pokročilých schopností průzkumu KOPR a dílenského vozidla pro technické prostředky a opravy prostředků dělostřeleckého průzkumu.

„Absence takovýchto prostředků neumožní zvyšovat intenzitu výcviku, což se potom projevuje ve schopnosti vedení soudobého boje,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí ministerstva obrany Jakub Fajnor.

Pozemní síly podle něj takovými prostředky v současnosti nedisponují a v případě neuzavření těchto smluv a s ohledem na technologický pokrok a dostupnost nových technologií by to vedlo ke snížení schopností ochrany a bojové podpory nasazených českých jednotek v krizových oblastech.

Celková předpokládaná hodnota zakázek je 212 milionů korun bez DPH. Smlouva s dodavateli by měla být uzavřena do konce letošního června.

inc natoaktual.cz
zpět na článek