natoaktual.cz

Britové vycvičí Ukrajince proti odstřelovačům a minometným útokům

17. července 2017  16:48
Británie rozšiřuje výcvik ukrajinských vojáků. Instruktoři mají podle ministra obrany Michaela Fallona příslušníky ukrajinských ozbrojených sil připravovat i na to, jak ničit obrněnce, čelit odstřelovačům nebo minometným útokům. Výcviková mise potrvá nejméně do jara.  

Vycvik ukrajinských vojáků. ilustrační snímek | foto: MOD Ukraine

Právě minometné útoky či akce odstřelovačů jsou podle britského ministra nejčastějšími příčinami zranění a ztrát v řadách ukrajinských vojáků při střetech s proruskými separatisty na východě země.

Fallon po setkání se svým ukrajinským protějškem Stepanem Poltorakem uvedl, že Británie zajistí výcvik ukrajinských vojáků, aby těmto hrozbám byli schopni čelit nyní i v budoucnu.

„Budeme i nadále stát bok po boku s našimi ukrajinskými přáteli tváří v tvář ruským bojovým akcím a agresi. Výcvik obranného charakteru pomůže chránit ukrajinské vojáky před hrozbami, kterým denně čelí,“ prohlásil po jednání v Londýně.

Fallon připomněl, že za poslední dva roky britští instruktoři v různých oborech vyškolili asi 5 tisíc ukrajinských vojáků. Celkově se podle jeho slov vystřídalo ve výcvikové misi 1 300 britských vojáků, kteří školili Ukrajince v celé řadě odborností. Od vyhledávání a zneškodňování min a nástražných výbušných zařízení přes zdravotnickou pomoc až po logistiku.

NATO pomáhá Kyjevu i v boji s kyberzločinci

Výcviková mise bude pokračovat minimálně do jara roku 2018. Nové výcvikové kurzy Britové otevřou v příštích týdnech. Britové se zapojují také do aliančního námořního cvičení „Sea Breeze“ v Černém moři, které Ukrajina letos hostí.

Od ruské anexe Krymu a počátku konfliktu na východě Ukrajiny bylo podle ukrajinského ministerstva obrany zabito 2 700 ukrajinských vojáků a dalších 10 tisíc bylo zraněno. Jen letos přišlo o život 128 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil.

Kromě bilaterální pomoci řady zemí se na výcviku ukrajinských sil podílí i NATO. Aliance pro pomoc Ukrajině zřídila deset různých svěřeneckých fondů. Spojenci a partnerské země na ně přispívají takřka čtyřicet milionů eur. Jde především o pomoc v oblastech velení a řízení, kybernetické obrany a léčebné rehabilitace vojáků.

Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga nyní spojenci pracují také na dodávkách satelitních komunikačních zařízení. Nedávno Aliance poskytla Ukrajině nové vybavení k odhalení pachatelů kybernetického útoku počítačovým virem, který ochromil zemi v červnu a rozšířil se pak do celého světa.

inc natoaktual.cz
zpět na článek