natoaktual.cz

Nepřítel používá drony i magnetické nálože, varoval náčelník Bečvář

5. prosince 2016  11:15
Zhoršená bezpečnostní situace ovlivnila plán tradiční předvánoční cesty náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře za českými vojáky do Afghánistánu. Ozbrojenci používají ke sledování koaličních jednotek drony a nebezpečná jsou také magnetická výbušná zařízení, konstatoval Bečvář v Kábulu.  

Vojáci 7. strážní roty hlídkují v severní části bezpečnostní zóny v okolí Bagrámu | foto: Armáda ČR

Bečvář se na cestu do Afghánistánu vydal o víkendu i přes zhoršenou bezpečnostní situaci, která v zemi panuje. Před třemi týdny se na základně Bagrám, kterou střeží také čeští vojáci, odpálil sebevražedný atentátník.

Při útoku, který přišel ve chvíli, kdy měl na základně začít charitativní závod, zemřeli tehdy čtyři američtí vojáci a sedmnáct jich bylo zraněno. „Situace v místě se postupně stabilizuje, naši vojáci jsou v pořádku a pokračují v plnění úkolů,“ konstatoval Bečvář.

Češi v Afghánistánu

V současné době v misi Resolute Support působí 264 českých vojáků. Strážní rota na letecké základně Bagrám se podílí na zajišťování bezpečnosti základny. Na mezinárodním letišti v Kábulu pracuje letecký poradní tým, který cvičí afghánské piloty vrtulníků a pozemní personál. Dále pak polní chirurgický tým, velitelství mise a národní podpůrný prvek, který poskytuje logistickou a administrativní podporu všem českým jednotkám v Afghánistánu.

Podle schváleného plánu zůstanou čeští vojáci v Afghánistánu i v letech 2017 a 2018.

Mandát počítá od ledna s počtem do 270 a v roce 2018 do 250 vojáků.

Kromě ochrany vnějšího perimetru základny, o který se dělí s Gruzínci, pak podle jeho slov čeští vojáci nově zajišťují i kontrolu osob a vozidel.

„Prohledávání prostor či doprovody místních zaměstnanců a kontraktorů,“ popsal současnou situaci Bečvář.

Jak dodal, zásadní pro zajištění bezpečnosti na základně je nyní minimální koncentrace osob, což byl také jeden z důvodů, proč za Čechy do Afghánistánu letos před vánočními svátky nevycestovali umělci.

Podle velitele české strážní roty Petra Vítka vojáci po utlumení patrol do okolí, jež následovalo bezprostředně po nedávném útoku, opět pokračují v kombinovaných hlídkách s Afghánskou národní armádou a vrací se na propouštěcí místa místní policie.

Zima v Kábulu nebude klidnější

„Naše účast je zde opodstatněná a předčasný odchod by jistě nepřispěl ke stabilizaci země,“ řekl Bečvář s tím, že se v zemi v poslední době objevují nové teroristické hrozby a nepřítel využívá sofistikovanější prostředky. „Například drony, které monitorují koaliční síly. Nebezpečná jsou i magnetická výbušná zařízení, přímé a nepřímé útoky,“ uvedl generál po přeletu do hlavního města Kábulu.

Zaútočit pro povstalce magnetickou náloží přitom není nijak složité. Dvojice povstalců většinou na motorce hodí v nepřehledné situaci na rušném místě nálož s magnetem na projíždějící vozidlo. Obrněným vozidlům MRAP nevelká nálož neublíží, podstatně horší už to je ale třeba s cisternou, která na základnu dováží palivo. Před vjezdem proto procházejí všechna vozidla důkladnou kontrolou.

Afghánská metropole je pak místem s vysokou koncentrací osob a řadou zájmových objektů. Bečvář proto nepředpokládá, že se s nástupem zimy počet incidentů a přímých útoků sníží, jak je tomu například v horských oblastech. „Ačkoliv se mandát mise změnil z bojové na asistenční již v roce 2015, afghánské bezpečnostní síly se bez koaliční podpory stále neobejdou,“ konstatoval Bečvář.

Ten se v Kábulu setkal také se členy českého polního chirurgického týmu, který na kábulském letišti působí v tamní americké polní nemocnici. Velitel jednotky a jeden z lékařů Zdeněk Jícha potvrdil, že kromě běžných ošetření zajišťují i hromadný příjem zraněných koaličních vojáků a členů místních speciálních jednotek.

Tým lékařů a zdravotní personál působí v kábulské nemocnici v obdobné sestavě jako ten, který v těchto dnech odletí do Iráku, kde bude poskytovat zdravotnickou podporu a péči příslušníkům koaličních a iráckých ozbrojených sil v boji proti takzvanému Islámskému státu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek